Park
Läbikriipsutatud hinna puhul on tegemist teenuse tavahinnaga, milline on arvutatud reisikorraldaja välismaisete partnerite, lennuvedajate ja teiste teenuse osutajate poolt osutatavate teenuste maksumust arvestades. Tänu reisikorrajaldaja tulemuslikule koostööle välispartneritega ja reisikorraldaja poolt valitud äristrateegiale, suudame pakkuda oma klientidele tavahinnast madalamaid hindasid.
Maksa 20% ette - ülejäänud summa tasu enne reisi
Läbikriipsutatud hinna puhul on tegemist teenuse tavahinnaga, milline on arvutatud reisikorraldaja välismaisete partnerite, lennuvedajate ja teiste teenuse osutajate poolt osutatavate teenuste maksumust arvestades. Tänu reisikorrajaldaja tulemuslikule koostööle välispartneritega ja reisikorraldaja poolt valitud äristrateegiale, suudame pakkuda oma klientidele tavahinnast madalamaid hindasid.
Maksa 20% ette - ülejäänud summa tasu enne reisi
Detailne reisiinfo
Hotellist
Asukoht
- Kaugus liivarannast umbes 100 m
- Kaugus bussipeatusest umbes 50 m
- Kaugus lennujaamast umbes 70 km (Napoli)
Hotell asub vaikses piirkonnas
Hotell
- Osaliselt renoveeritud 2016 a
- Tubade arv – 95
- Pearestoran
- Kohvik (lisatasu eest)
- TV-tuba
- WiFi (paiguti hotelli territooriumil)
- Pesumaja (lisatasu eest)
- Arst (päringu alusel, lisatasu eest)
- Pagasiruum
- Bassein
- Lamamistoolid basseini ääres
- Lamamistoolid rannas
- Päikesevarjud basseini ääres
- Päikesevarjud rannas
- Rannarätikud basseini ääres (lisatasu eest)
- Rannarätikud rannas (lisatasu eest)
Aktiivne puhkus
- Jalgpall
- Võrkpall
- Tenniseväljak
Lastele
- Mängutuba
- Beebivoodi (päringu alusel, lisatasu eest)
Märkused
- Hotelli kirjelduses märgitud toitu ja jooke serveeritakse hotelli juhtkonna poolt kehtestatud kontseptsiooni alusel lisatasu eest, sõltuvalt broneeritud toitlustustüübist.
- Kohapeal peab tasuma kuurordimaksu
- Informatsioon hotelli kirjelduse, hotelli teenuste, nende aegade ja hindade kohta võib muutuda
- Kodulehekülg: www.parkhotelbaiadomizia.com
- (Hotelli kodulehel leitavat informatsiooni haldab ja ajakohastab hotell. Reisikorraldajal puudub vastutus antud veebilehel avaldatud teabe kohta)
Hotelli eelnevate kirjelduste ajalugu
Itaalia – mullikate, härgade ning hinge kodu
Lühitutvustus
- Pindala – 301 230 km²
- Rahvaarv – 60,8 miljonit (2015. a)
- Pealinn – Rooma
- Rahaühik – euro
- Keel – itaalia
- Religioon – Rooma katoliku usk
Noppeid ajaloost

Itaalia on üheaegselt üks maailma vanimaid kui ka nooremaid riike: Itaalia ühendamine sai teoks alles 1871. aastal. Apenniini poolsaare hõimudest tõusid 1000 a.e.Kr esile näiteks latiinid ja sabiinid. 753. a. e.Kr panid sabiinid aluse Antiik-Roomale. Esimestel sajanditel kasvas Antiik-Rooma hiiglaslikuks impeeriumiks, hõlmates suure osa Euroopast, Põhja-Aafrikast ja Väike-Aasiast, kuid 476. aastal keisririik vandaalide (idagermaanlased) tegevuse tagajärjel lagunes. Aastal 756 loodi sõltumatu Vatikani kirikuriik. Itaalia rahva ja keele areng sai alguse 10.-11. sajandil. Itaalia maffia juured ulatuvad tagasi 18. sajandi lõppu. Esialgu oli tegemist Sitsiilia talunike salaorganisatsiooniga. Mitmete sajandite vältel üritasid mitmed Euroopa suurriigid allutada Apenniini poolsaart oma kontrollile, kuni 19. sajandil alustas Garibaldi sõda Itaalia ühendamiseks. 1860. aastal juhtis G. Garibaldi Sitsiilia vallutusretke, mille tulemusel saar taas Itaalia valdusse läks. Itaalia on üks NATO ja Euroopa Liidu asutajariike. Alates 2001. aastast on riigis rahana käibel euro.
Rahvusköök

- Itaallased on kuulsad kui head kokad juba üksnes seetõttu, et vanim teadaolev kokaraamat on kirjutatud Vana-Rooma impeeriumis. Itaalia – pasta, pitsa, oliiviõli, espresso, cappuccino ja veini maa.
- Polenta - riisi- ja maisijahust tehtud koogike.
- Trifola d'Alba - valge trühvel.
- Arancini – riisipallid.
- Sarde beccafico – sardiinisuupisted.
- Panelle – Palermost pärit friteeritud kikerhernejahust suupisted.
- Tiramisu – kohvist, toorjuustust ja küpsistest valmistatud kook.
- Gelato - Itaalia jäätis, mida tavaliselt valmistatakse üksnes piimast ning maitsestatakse kohvi, šokolaadi ja puuviljadega.
Majutusinfo

Hotellid ja korterid vastavad Euroopa standarditele. Tavaliselt on suusakuurortidesse ehitatud väikesed mugavad majad (sõltub regioonist). Austria maapärane stiil, mugavus ja pedantlikud kombed domineerivad lõuna Tyrolis. Lombardy regioonis on säilinud kõige rohkem Itaalia kultuuri, sellepärast on enamus hotelle säilitanud originaalse vana stiili. Uued majad on tavaliselt kaasaegselt varustatud. Hotellid ja külalistemajad pakuvad toitlustust – hommikusöögiks Rootsi laud, õhtusöök valitakse menüüst. Inimesed, kes elavad korterites, hoolitsevad oma söögi eest ise. Korterite koristamine on tavaliselt lisatasu eest – võib olla kohustuslik.
Hea teada!

Tööaeg. Nädala sees ja laupäeviti on poed avatud kell 9:30–20:00, pühapäeviti pärastlõunal. On tavaline, et siesta ajal (sageli kella 13:00 ja 16:00 vahel) on kauplused suletud. Pangad on nädala sees avatud kell 8:30–13:30. Mõned pangad töötavad ka pärastlõunal (14:15–15:00 või 14:30–15:30).
Jootraha. Kuigi on tavaks jätta restoraniteenindajatele jootraha 5-10% arve summast ja veidi ka hotellitöötajatele, sisaldavad restoraniarved, kui pole märgitud teisiti, nn leiva- ja lauateenindusmaksu (coperto).
Transport. See, millist transporti eelistada, sõltub kohast ja linnast. Rooma avastamiseks on parim viis buss või tramm. Veneetsias tuleb liigelda jalgsi või paadiga. Palermos on liiklustihedus suur, mistõttu on parim viis edasijõudmiseks kõndimine. Taksode puhul kasutage üksnes legaalseid, takso märgi ja taksomeetriga varustatud taksosid. Sageli võtavad taksojuhid lisatasu iga pagasiühiku kohta. Pidage silmas asjaolu, et taksohinnad varieeruvad, mistõttu tutvuge kindlasti enne taksosse istumist tariifidega.
Kingituseks. Esmaklassilised Itaalia juustud.
Tunnetage Itaaliat

Nautige Itaalia Alpide ilu ja võlu.
Itaaliat ei ole võimalik ette kujutada jalgpallita. Jalgpall on riigi fenomeniks. Itaalia temperamentsed jalgpallifännid ehk tifozi'd on tuntud üle kogu maailma. Fännidel on oma klubid, kohvikud, välismärgid. Ärge jätke seda märkamata.
LKuulake vähemalt korra Itaalia ooperit.
Võtke ette matk vulkaani tippu (Etna vulkaan on Euroopa kõrgeim).
Proovige pitsat, tõelist Itaalia kohvi ja kuulsaid Itaalia veine.
Amalfi
Amalfi |
Sorrento
Sorrento |
Ischia saar
Ischia saar |
Baia Domizia
Baia Domizia |
Campania – ilust ja õnnest pulbitsev Itaalia
Campania on Lõuna-Itaalia maakond, mis külgneb Türreeni merega alates Garigliano jõesuudmest kuni Policastro laheni. See on suurima külastatavusega piirkond Lõuna-Itaalias, meelitades igal aastal kohale suure hulga turiste ja puhkajaid.
Näita rohkem
Tänu pehmele kliimale, ranniku ilule, rikkale ajaloole, kunstile ja muidugi surematule armastusele toidu vastu on see piirkond muljetavaldav. Sügavsinine meri paitab pikal rannikujoonel hubaseid abajaid ja veest välja ulatuvaid kaljusid. Lahtesid ja abajaid on siin väga palju. Kaks suurimat lahte – Napoli ja Salerno (kus asub ka võluv Amalfi rannik) on eraldatud Sorrento poolsaarega, mis on üle kogu maailma tuntud oma väga kõrgete kaljude, liivaranna ja rannikut valvavate kolme saarega: Ischia, Procida ja Capri. Pea iga vaade Campania rannikulinnakestest sobib piltpostkaardiks. Piirkonnale annab palju sarmi ka Vahemere taimestik, mis põimub ajalugu meenutavate imekenade linnakestega. Suuremat osa piirkonnast katavad künkad ja mäed, tekitades mulje nagu rannikulinnakesed lausa kerkiksid merest küngastele, pöörates oma majade fassaadid mere ja päikese poole.
Campania ilm ja kliima on Vahemere piirkonnale omane. Suved on kuivad ja soojad, temperatuur võib tõusta üle 30 kraadi. Talved on jahedamad ja vihmarikkad, luues suurepäraseid tingimusi taimestikule.
Campania on suurte kontrastide maa: alates piirkonna kärarikkast pealinnast Napolist kuni püstloodis kaljude ja nendel asuvate villadega hingematva Amalfi rannikuni. Ka ajaloosõpradele pakub see piirkond väga palju huvitavat. Campania oli üks Vana-Kreeka kolooniatest, mis hiljem vallutati roomlaste poolt. Keskajal oli piirkond osa araabia riigist, mis XI sajandil läks üle Püha-Rooma Keisririigile. Aga Kreeka kultuuri mõju on senini tunda. Piirkonna ajalukku on rohkem kui ühe muremärgi talletanud Napoli rannikul kõrguv Vesuuvi vulkaan. Traagilise saatusega Pompei oli sajandeid maetud Vesuuvi tuha alla, kuid tänu arheoloogilistele kaevetöödele on praegu kõigil Campania külastajatel võimalik aimu saada elust kaks tuhat aastat tagasi, jalutades mööda tuhast tõusnud linna tänavaid. Ajalugu mäletavad siin ka sellised kohad nagu Paestum, Ercolano, Padula klooster, Caserta kuningaloss.
Meri ja arhitektuur on Campania suurimaid tõmbenumbreid, aga kui soovitakse puhata tsivilisatsioonist ja matkata looduses rannikust kaugemal asuvates ja erineva taimestikuga kaetud mägedes, siis on ka see suurepärane valik. Suurem osa piirkonna elanikest on koondunud Napoli ja Salerno lähistele, seega mererannikust eemal asuvad linnad on vaiksemad ja rahulikumad.
Campania piirkonnas on palju oliivi- ja sidrunipuid ning viinamarjaistandusi. Sidrunid on piirkonnale väga olulised, neist toodetakse kohalikku likööri Limoncello’t. Siinne põllumajandus ei jää tähtsuselt alla turismile. Kohalike elanike olulised tegevusalad on jätkuvalt ka käsitöö ja keraamika, nii et Campania suveniiride otsingul ei pea kaua pead murdma, sest erinevaid käsitöötooteid on siin tõesti palju.
Näita vähem
Vaatamisväärsed kohad
Siin on mõned soovitused - mida vaadata Napolis.
Napoli

Campania piirkonna süda ja keskus – Napoli – on suuruselt pärast Roomat ja Milanot kolmas linn Itaalias, samuti on ta vanim ja kunstiliseim linn selles riigis. Mööda Campaniat reisides võib tunduda, et Napoli paistab silma eelkõige oma müra ja lõunamaise kasimatusega, kuid ärge laske ennast sellest eksitada: Napoli vanalinn (ajalooline linn) on alates 1995. aastast kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja, siinsed muuseumid eksponeerivad Euroopa parimaid kunstiteoseid ja arheoloogiamälestisi, aga kuningalosside ja linnuste arvukuse taustal näib isegi Rooma veidi provintsiaalsena.
Kohalik toit on samuti parimaid Itaalias. Tunnustust väärivad kohalikes restoranides valmistatud makaroniroad, mereannid, kohv, maiustused ja kahtlemata pizza.
Napoli on üsna kontrastne linn – kõige kauni kõrval pole siin võõrad ka kärarikkad tänavad, segadus ja prügihunnikud. Napoli on Lõuna-Itaalia majandus- ja kultuurikeskus, kus tegutseb rahvusvaheline lennujaam, meresadam, keeb äritegevus ja on arenenud tööstus.
Vesuuv

Vesuuvi viimasest purskest on möödunud juba üle 70 aasta, kuid see jääb siiani kõige kuulsamaks vulkaaniks maailmas. Napolist umbes 30 kilomeetri kagusel asuvat vulkaani peetakse ikkagi aktiivseks. Tõsi, märke selle kohta, et Vesuuv võiks lähiajal müristama hakata, ei ole.
Vesuuv meelitab turiste ja uudishimulikke, kes soovivad piirkonnale kunagi palju muret tekitanud vulkaani lähemalt vaadata. Vulkaani magavat ohtu, mida valvsalt jälgivad spetsialistid, kompenseerib vulkaani kraatrilt avanev imeline panoraam. Sealt on näha Napoli laht, osa Apenniini mägedest ja Napoli.
1995. aastal loodi vulkaani ümber Vesuuvi Rahvuspark koos üheksa erineva turismirajaga. Vesuuvi kraatri (Gran Cono) läbimõõt ulatub 700 meetrini, ümbermõõt on 12 km ja sügavus umbes 200 m. Arvatakse, et vulkaan oli varem kõrgem kui 1281 m ning purske käigus mõned mäetipud hävisid. Alates kõige suuremast ja kuulsamast purskest aastal 79, siis kui laava mattis enda alla kogu Pompei, Herculaneumi ja teised linnad, on vulkaan raputanud ümbritsevat maad tõsiselt veel umbes 30 korda.
Pompei

Peale Vesuuvi tugevat purset aastal 79, kattus vulkaani jalamil asunud piirkonna üks tähtsamaid linnu Pompei üleni 6-7-meetrise vulkaanituha, laava ja muu püroklastilise materjali kihiga, jäädes nii pikaks ajaks varjatuks. Alles XVIII sajandi lõpus algasid seal tõsised kaevetööd. Leiud üllatasid ja šokeerisid. Võimas Vana-Rooma linn oli suurepäraselt säilinud rohkem kui 1700 aastat, aga kui arvestada kuni meie päevani, siis juba pea kaks tuhat aastat. Pole üllatav, et linn on praegu üks enimkülastatavaid sihtpunkte Lõuna-Itaalias, meelitades igal aastal kohale tuhandeid turiste. See on uskumatu võimalus jalutada kunagi õitsenud tänavatel ja näha linna arhitektuuri ja templeid. Paljud hooned, kus on osaliselt säilinud tööriistu ja mööblit, aitavad tunnetada selle aja inimeste igapäevaelu ja olmet.
Pompei on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse, kuid viimastel aastatel võitleb organisatsioon koos Itaalia valitsusega tõsise väljakutsega, üritades kaitsta vabaõhu-muuseumiks saanud linna jäänuseid neid ähvardavate sügis- ja talvepaduvihmade ning muude välisfaktorite eest. Muide, väljakaevamised ei ole veel lõppenud – arheoloogid töötavad siiani ja ikka leiavad midagi uut.
Capri saar

Campania piirkonna ranniku lähedal, Napoli ja Sorrento lahtede vahel, justkui veesügavusest välja sukeldunud Capri saart nimetatakse Maapealseks Paradiisiaiaks. Imelisest loodusest koos ajaloo ja muude mõnudega olid aastakümneid vaimustatud Rooma keisrid, vene revolutsionäärid, meelelahutusmaailma tähed.
Puhkajate tõmbepunktiks sai Capri juba 20. sajandi keskel. Samuti on see populaarne sihtkoht päevaseks reisiks puhkuse ajal Campania piirkonnas või teistes naaberregioonides. Umbes 10 km2 suurusel saarel on kaks peamist linna: võluv Capri ja veidi rahulikum Anacapri. Mõlemas võib kahtlemata oodata suurt turistide tulva, seetõttu on seal palju restorane, kauplusi, hotelle ja rannaäärseid baare. Kuid kõndides natuke kaugemale, populaarsetest kohvikutest ja disaineripoodidest eemale, avaneb saare unikaalne sarm: palju vanu villasid ajast murenevate seintega, kõike kattev rohelus, puud ja värvikas bugenvillea. Seda kõike ümbritseb sinine läbipaistev vesi, mille lained paitavad vaikseid lahesoppe, kaljusid ja salapäraseid rannikukoopaid.
Rooma

Palju näha ja kogeda saab Roomas lihtsa jalutuskäigu ajal. Kuid ei tasu unustada, et tipphooajal on Roomas palju turiste, kes samuti soovivad sattuda linna peamistele kultuurimälestistele, seega eelnevalt koostatud kohustusliku külastuse plaan võib kiiresti osati muutuda ootamiseks järjekordades. Rooma linn hingab hiilguses, seda on vaja ainult nautida.
Ekskursioonid
Amalfi maaelu ja sidrunisalud |
|
![]() |
Korraldatakse kuurortidest: Amalfi. |
Pompei&veinituur |
|
![]() |
Korraldatakse kuurortidest: Amalfi. |
Kulinaarsed elamused kohalikus talus |
|
![]() |
Korraldatakse kuurortidest: Amalfi. |
Pompei ja Napoli |
|
![]() |
Korraldatakse kuurortidest: Baia Domizia, Ischia. |
Capri – Anacapri |
|
![]() |
Korraldatakse kuurortidest: Amalfi rannik, Sorrento ja Baia Domizia. |
Päev Roomas |
|
![]() |
Korraldatakse kuurortidest: Sorrento ja Baia Domizia. |
Positano kruiis |
|
![]() |
Korraldatakse kuurortidest: Amalfi rannik. |
Ischia |
|
![]() |
Korraldatakse kuurortidest: Sorrento ja Baia Domizia. |
Amalfi tee |
|
![]() |
Korraldatakse kuurortidest: Sorrento ja Baia Domizia. |
Pompei – Ercolano |
|
![]() |
Korraldatakse kuurortidest: Amalfi rannik ja Sorrento.
Ekskursiooni tutvustus: Terve päeva pikkune giidiga bussiekskursioon Pompei ja Herculaneumi kuulsatesse arheoloogilistesse leiukohtadesse. Pompei lummab täna kõiki külastajaid. 79. aastal pKr Vesuuvi vulkaani purske tagajärjel jäi see sadadeks aastateks maetuks ja unustatuks. Linn on maailmaimede nimekirjas kõrgel kohal ja 18. sajandil alanud väljakaevamised kestavad tänapäevani. Giid juhib meid aeglaselt läbi Pompei iidsete tänavate, kus saab näha 80. aastal jõukate roomlaste ehitatud terme, foorumeid ja villasid. Imetleme suurepäraselt säilinud freskosid, mis kaunistasid villade seinu ja põrandaid. 79. aastal pKr toimunud katastroofi käigus mattus Herculaneum muda- ja laavavoolu alla, mis kivistus pehmeks tufiks (teatud jäme kivim), milles säilisid majade puitosad ja majapidamistarbed, mida saab näha tänapäevani. Suur osa linnast on jätkuvalt maetud ja kindlasti leitakse sealt veelgi kunstilisi väärtusi. Pärastlõunal pöördume tagasi hotellidesse. Kaasa võtta: kaamera, peakate, mugavad jalatsid, päikesekreem. Tüüp, kestus: tutvustav – ajalooline, terve päev. |
Hotellist
Asukoht
- Kaugus liivarannast umbes 100 m
- Kaugus bussipeatusest umbes 50 m
- Kaugus lennujaamast umbes 70 km (Napoli)
Hotell asub vaikses piirkonnas
Hotell
- Osaliselt renoveeritud 2016 a
- Tubade arv – 95
- Pearestoran
- Kohvik (lisatasu eest)
- TV-tuba
- WiFi (paiguti hotelli territooriumil)
- Pesumaja (lisatasu eest)
- Arst (päringu alusel, lisatasu eest)
- Pagasiruum
- Bassein
- Lamamistoolid basseini ääres
- Lamamistoolid rannas
- Päikesevarjud basseini ääres
- Päikesevarjud rannas
- Rannarätikud basseini ääres (lisatasu eest)
- Rannarätikud rannas (lisatasu eest)
Aktiivne puhkus
- Jalgpall
- Võrkpall
- Tenniseväljak
Lastele
- Mängutuba
- Beebivoodi (päringu alusel, lisatasu eest)
Märkused
- Hotelli kirjelduses märgitud toitu ja jooke serveeritakse hotelli juhtkonna poolt kehtestatud kontseptsiooni alusel lisatasu eest, sõltuvalt broneeritud toitlustustüübist.
- Kohapeal peab tasuma kuurordimaksu
- Informatsioon hotelli kirjelduse, hotelli teenuste, nende aegade ja hindade kohta võib muutuda
- Kodulehekülg: www.parkhotelbaiadomizia.com
- (Hotelli kodulehel leitavat informatsiooni haldab ja ajakohastab hotell. Reisikorraldajal puudub vastutus antud veebilehel avaldatud teabe kohta)
Hotelli eelnevate kirjelduste ajalugu
Itaalia – mullikate, härgade ning hinge kodu
Lühitutvustus
- Pindala – 301 230 km²
- Rahvaarv – 60,8 miljonit (2015. a)
- Pealinn – Rooma
- Rahaühik – euro
- Keel – itaalia
- Religioon – Rooma katoliku usk
Noppeid ajaloost

Itaalia on üheaegselt üks maailma vanimaid kui ka nooremaid riike: Itaalia ühendamine sai teoks alles 1871. aastal. Apenniini poolsaare hõimudest tõusid 1000 a.e.Kr esile näiteks latiinid ja sabiinid. 753. a. e.Kr panid sabiinid aluse Antiik-Roomale. Esimestel sajanditel kasvas Antiik-Rooma hiiglaslikuks impeeriumiks, hõlmates suure osa Euroopast, Põhja-Aafrikast ja Väike-Aasiast, kuid 476. aastal keisririik vandaalide (idagermaanlased) tegevuse tagajärjel lagunes. Aastal 756 loodi sõltumatu Vatikani kirikuriik. Itaalia rahva ja keele areng sai alguse 10.-11. sajandil. Itaalia maffia juured ulatuvad tagasi 18. sajandi lõppu. Esialgu oli tegemist Sitsiilia talunike salaorganisatsiooniga. Mitmete sajandite vältel üritasid mitmed Euroopa suurriigid allutada Apenniini poolsaart oma kontrollile, kuni 19. sajandil alustas Garibaldi sõda Itaalia ühendamiseks. 1860. aastal juhtis G. Garibaldi Sitsiilia vallutusretke, mille tulemusel saar taas Itaalia valdusse läks. Itaalia on üks NATO ja Euroopa Liidu asutajariike. Alates 2001. aastast on riigis rahana käibel euro.
Rahvusköök

- Itaallased on kuulsad kui head kokad juba üksnes seetõttu, et vanim teadaolev kokaraamat on kirjutatud Vana-Rooma impeeriumis. Itaalia – pasta, pitsa, oliiviõli, espresso, cappuccino ja veini maa.
- Polenta - riisi- ja maisijahust tehtud koogike.
- Trifola d'Alba - valge trühvel.
- Arancini – riisipallid.
- Sarde beccafico – sardiinisuupisted.
- Panelle – Palermost pärit friteeritud kikerhernejahust suupisted.
- Tiramisu – kohvist, toorjuustust ja küpsistest valmistatud kook.
- Gelato - Itaalia jäätis, mida tavaliselt valmistatakse üksnes piimast ning maitsestatakse kohvi, šokolaadi ja puuviljadega.
Majutusinfo

Hotellid ja korterid vastavad Euroopa standarditele. Tavaliselt on suusakuurortidesse ehitatud väikesed mugavad majad (sõltub regioonist). Austria maapärane stiil, mugavus ja pedantlikud kombed domineerivad lõuna Tyrolis. Lombardy regioonis on säilinud kõige rohkem Itaalia kultuuri, sellepärast on enamus hotelle säilitanud originaalse vana stiili. Uued majad on tavaliselt kaasaegselt varustatud. Hotellid ja külalistemajad pakuvad toitlustust – hommikusöögiks Rootsi laud, õhtusöök valitakse menüüst. Inimesed, kes elavad korterites, hoolitsevad oma söögi eest ise. Korterite koristamine on tavaliselt lisatasu eest – võib olla kohustuslik.
Hea teada!

Tööaeg. Nädala sees ja laupäeviti on poed avatud kell 9:30–20:00, pühapäeviti pärastlõunal. On tavaline, et siesta ajal (sageli kella 13:00 ja 16:00 vahel) on kauplused suletud. Pangad on nädala sees avatud kell 8:30–13:30. Mõned pangad töötavad ka pärastlõunal (14:15–15:00 või 14:30–15:30).
Jootraha. Kuigi on tavaks jätta restoraniteenindajatele jootraha 5-10% arve summast ja veidi ka hotellitöötajatele, sisaldavad restoraniarved, kui pole märgitud teisiti, nn leiva- ja lauateenindusmaksu (coperto).
Transport. See, millist transporti eelistada, sõltub kohast ja linnast. Rooma avastamiseks on parim viis buss või tramm. Veneetsias tuleb liigelda jalgsi või paadiga. Palermos on liiklustihedus suur, mistõttu on parim viis edasijõudmiseks kõndimine. Taksode puhul kasutage üksnes legaalseid, takso märgi ja taksomeetriga varustatud taksosid. Sageli võtavad taksojuhid lisatasu iga pagasiühiku kohta. Pidage silmas asjaolu, et taksohinnad varieeruvad, mistõttu tutvuge kindlasti enne taksosse istumist tariifidega.
Kingituseks. Esmaklassilised Itaalia juustud.
Tunnetage Itaaliat

Nautige Itaalia Alpide ilu ja võlu.
Itaaliat ei ole võimalik ette kujutada jalgpallita. Jalgpall on riigi fenomeniks. Itaalia temperamentsed jalgpallifännid ehk tifozi'd on tuntud üle kogu maailma. Fännidel on oma klubid, kohvikud, välismärgid. Ärge jätke seda märkamata.
LKuulake vähemalt korra Itaalia ooperit.
Võtke ette matk vulkaani tippu (Etna vulkaan on Euroopa kõrgeim).
Proovige pitsat, tõelist Itaalia kohvi ja kuulsaid Itaalia veine.
Amalfi
Amalfi |
Sorrento
Sorrento |
Ischia saar
Ischia saar |
Baia Domizia
Baia Domizia |
Campania – ilust ja õnnest pulbitsev Itaalia
Campania on Lõuna-Itaalia maakond, mis külgneb Türreeni merega alates Garigliano jõesuudmest kuni Policastro laheni. See on suurima külastatavusega piirkond Lõuna-Itaalias, meelitades igal aastal kohale suure hulga turiste ja puhkajaid.
Näita rohkem
Tänu pehmele kliimale, ranniku ilule, rikkale ajaloole, kunstile ja muidugi surematule armastusele toidu vastu on see piirkond muljetavaldav. Sügavsinine meri paitab pikal rannikujoonel hubaseid abajaid ja veest välja ulatuvaid kaljusid. Lahtesid ja abajaid on siin väga palju. Kaks suurimat lahte – Napoli ja Salerno (kus asub ka võluv Amalfi rannik) on eraldatud Sorrento poolsaarega, mis on üle kogu maailma tuntud oma väga kõrgete kaljude, liivaranna ja rannikut valvavate kolme saarega: Ischia, Procida ja Capri. Pea iga vaade Campania rannikulinnakestest sobib piltpostkaardiks. Piirkonnale annab palju sarmi ka Vahemere taimestik, mis põimub ajalugu meenutavate imekenade linnakestega. Suuremat osa piirkonnast katavad künkad ja mäed, tekitades mulje nagu rannikulinnakesed lausa kerkiksid merest küngastele, pöörates oma majade fassaadid mere ja päikese poole.
Campania ilm ja kliima on Vahemere piirkonnale omane. Suved on kuivad ja soojad, temperatuur võib tõusta üle 30 kraadi. Talved on jahedamad ja vihmarikkad, luues suurepäraseid tingimusi taimestikule.
Campania on suurte kontrastide maa: alates piirkonna kärarikkast pealinnast Napolist kuni püstloodis kaljude ja nendel asuvate villadega hingematva Amalfi rannikuni. Ka ajaloosõpradele pakub see piirkond väga palju huvitavat. Campania oli üks Vana-Kreeka kolooniatest, mis hiljem vallutati roomlaste poolt. Keskajal oli piirkond osa araabia riigist, mis XI sajandil läks üle Püha-Rooma Keisririigile. Aga Kreeka kultuuri mõju on senini tunda. Piirkonna ajalukku on rohkem kui ühe muremärgi talletanud Napoli rannikul kõrguv Vesuuvi vulkaan. Traagilise saatusega Pompei oli sajandeid maetud Vesuuvi tuha alla, kuid tänu arheoloogilistele kaevetöödele on praegu kõigil Campania külastajatel võimalik aimu saada elust kaks tuhat aastat tagasi, jalutades mööda tuhast tõusnud linna tänavaid. Ajalugu mäletavad siin ka sellised kohad nagu Paestum, Ercolano, Padula klooster, Caserta kuningaloss.
Meri ja arhitektuur on Campania suurimaid tõmbenumbreid, aga kui soovitakse puhata tsivilisatsioonist ja matkata looduses rannikust kaugemal asuvates ja erineva taimestikuga kaetud mägedes, siis on ka see suurepärane valik. Suurem osa piirkonna elanikest on koondunud Napoli ja Salerno lähistele, seega mererannikust eemal asuvad linnad on vaiksemad ja rahulikumad.
Campania piirkonnas on palju oliivi- ja sidrunipuid ning viinamarjaistandusi. Sidrunid on piirkonnale väga olulised, neist toodetakse kohalikku likööri Limoncello’t. Siinne põllumajandus ei jää tähtsuselt alla turismile. Kohalike elanike olulised tegevusalad on jätkuvalt ka käsitöö ja keraamika, nii et Campania suveniiride otsingul ei pea kaua pead murdma, sest erinevaid käsitöötooteid on siin tõesti palju.
Näita vähem
Vaatamisväärsed kohad
Siin on mõned soovitused - mida vaadata Napolis.
Napoli

Campania piirkonna süda ja keskus – Napoli – on suuruselt pärast Roomat ja Milanot kolmas linn Itaalias, samuti on ta vanim ja kunstiliseim linn selles riigis. Mööda Campaniat reisides võib tunduda, et Napoli paistab silma eelkõige oma müra ja lõunamaise kasimatusega, kuid ärge laske ennast sellest eksitada: Napoli vanalinn (ajalooline linn) on alates 1995. aastast kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja, siinsed muuseumid eksponeerivad Euroopa parimaid kunstiteoseid ja arheoloogiamälestisi, aga kuningalosside ja linnuste arvukuse taustal näib isegi Rooma veidi provintsiaalsena.
Kohalik toit on samuti parimaid Itaalias. Tunnustust väärivad kohalikes restoranides valmistatud makaroniroad, mereannid, kohv, maiustused ja kahtlemata pizza.
Napoli on üsna kontrastne linn – kõige kauni kõrval pole siin võõrad ka kärarikkad tänavad, segadus ja prügihunnikud. Napoli on Lõuna-Itaalia majandus- ja kultuurikeskus, kus tegutseb rahvusvaheline lennujaam, meresadam, keeb äritegevus ja on arenenud tööstus.
Vesuuv

Vesuuvi viimasest purskest on möödunud juba üle 70 aasta, kuid see jääb siiani kõige kuulsamaks vulkaaniks maailmas. Napolist umbes 30 kilomeetri kagusel asuvat vulkaani peetakse ikkagi aktiivseks. Tõsi, märke selle kohta, et Vesuuv võiks lähiajal müristama hakata, ei ole.
Vesuuv meelitab turiste ja uudishimulikke, kes soovivad piirkonnale kunagi palju muret tekitanud vulkaani lähemalt vaadata. Vulkaani magavat ohtu, mida valvsalt jälgivad spetsialistid, kompenseerib vulkaani kraatrilt avanev imeline panoraam. Sealt on näha Napoli laht, osa Apenniini mägedest ja Napoli.
1995. aastal loodi vulkaani ümber Vesuuvi Rahvuspark koos üheksa erineva turismirajaga. Vesuuvi kraatri (Gran Cono) läbimõõt ulatub 700 meetrini, ümbermõõt on 12 km ja sügavus umbes 200 m. Arvatakse, et vulkaan oli varem kõrgem kui 1281 m ning purske käigus mõned mäetipud hävisid. Alates kõige suuremast ja kuulsamast purskest aastal 79, siis kui laava mattis enda alla kogu Pompei, Herculaneumi ja teised linnad, on vulkaan raputanud ümbritsevat maad tõsiselt veel umbes 30 korda.
Pompei

Peale Vesuuvi tugevat purset aastal 79, kattus vulkaani jalamil asunud piirkonna üks tähtsamaid linnu Pompei üleni 6-7-meetrise vulkaanituha, laava ja muu püroklastilise materjali kihiga, jäädes nii pikaks ajaks varjatuks. Alles XVIII sajandi lõpus algasid seal tõsised kaevetööd. Leiud üllatasid ja šokeerisid. Võimas Vana-Rooma linn oli suurepäraselt säilinud rohkem kui 1700 aastat, aga kui arvestada kuni meie päevani, siis juba pea kaks tuhat aastat. Pole üllatav, et linn on praegu üks enimkülastatavaid sihtpunkte Lõuna-Itaalias, meelitades igal aastal kohale tuhandeid turiste. See on uskumatu võimalus jalutada kunagi õitsenud tänavatel ja näha linna arhitektuuri ja templeid. Paljud hooned, kus on osaliselt säilinud tööriistu ja mööblit, aitavad tunnetada selle aja inimeste igapäevaelu ja olmet.
Pompei on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse, kuid viimastel aastatel võitleb organisatsioon koos Itaalia valitsusega tõsise väljakutsega, üritades kaitsta vabaõhu-muuseumiks saanud linna jäänuseid neid ähvardavate sügis- ja talvepaduvihmade ning muude välisfaktorite eest. Muide, väljakaevamised ei ole veel lõppenud – arheoloogid töötavad siiani ja ikka leiavad midagi uut.
Capri saar

Campania piirkonna ranniku lähedal, Napoli ja Sorrento lahtede vahel, justkui veesügavusest välja sukeldunud Capri saart nimetatakse Maapealseks Paradiisiaiaks. Imelisest loodusest koos ajaloo ja muude mõnudega olid aastakümneid vaimustatud Rooma keisrid, vene revolutsionäärid, meelelahutusmaailma tähed.
Puhkajate tõmbepunktiks sai Capri juba 20. sajandi keskel. Samuti on see populaarne sihtkoht päevaseks reisiks puhkuse ajal Campania piirkonnas või teistes naaberregioonides. Umbes 10 km2 suurusel saarel on kaks peamist linna: võluv Capri ja veidi rahulikum Anacapri. Mõlemas võib kahtlemata oodata suurt turistide tulva, seetõttu on seal palju restorane, kauplusi, hotelle ja rannaäärseid baare. Kuid kõndides natuke kaugemale, populaarsetest kohvikutest ja disaineripoodidest eemale, avaneb saare unikaalne sarm: palju vanu villasid ajast murenevate seintega, kõike kattev rohelus, puud ja värvikas bugenvillea. Seda kõike ümbritseb sinine läbipaistev vesi, mille lained paitavad vaikseid lahesoppe, kaljusid ja salapäraseid rannikukoopaid.
Rooma

Palju näha ja kogeda saab Roomas lihtsa jalutuskäigu ajal. Kuid ei tasu unustada, et tipphooajal on Roomas palju turiste, kes samuti soovivad sattuda linna peamistele kultuurimälestistele, seega eelnevalt koostatud kohustusliku külastuse plaan võib kiiresti osati muutuda ootamiseks järjekordades. Rooma linn hingab hiilguses, seda on vaja ainult nautida.
Ekskursioonid
Amalfi maaelu ja sidrunisalud |
|
![]() |
Korraldatakse kuurortidest: Amalfi. |
Pompei&veinituur |
|
![]() |
Korraldatakse kuurortidest: Amalfi. |
Kulinaarsed elamused kohalikus talus |
|
![]() |
Korraldatakse kuurortidest: Amalfi. |
Pompei ja Napoli |
|
![]() |
Korraldatakse kuurortidest: Baia Domizia, Ischia. |
Capri – Anacapri |
|
![]() |
Korraldatakse kuurortidest: Amalfi rannik, Sorrento ja Baia Domizia. |
Päev Roomas |
|
![]() |
Korraldatakse kuurortidest: Sorrento ja Baia Domizia. |
Positano kruiis |
|
![]() |
Korraldatakse kuurortidest: Amalfi rannik. |
Ischia |
|
![]() |
Korraldatakse kuurortidest: Sorrento ja Baia Domizia. |
Amalfi tee |
|
![]() |
Korraldatakse kuurortidest: Sorrento ja Baia Domizia. |
Pompei – Ercolano |
|
![]() |
Korraldatakse kuurortidest: Amalfi rannik ja Sorrento.
Ekskursiooni tutvustus: Terve päeva pikkune giidiga bussiekskursioon Pompei ja Herculaneumi kuulsatesse arheoloogilistesse leiukohtadesse. Pompei lummab täna kõiki külastajaid. 79. aastal pKr Vesuuvi vulkaani purske tagajärjel jäi see sadadeks aastateks maetuks ja unustatuks. Linn on maailmaimede nimekirjas kõrgel kohal ja 18. sajandil alanud väljakaevamised kestavad tänapäevani. Giid juhib meid aeglaselt läbi Pompei iidsete tänavate, kus saab näha 80. aastal jõukate roomlaste ehitatud terme, foorumeid ja villasid. Imetleme suurepäraselt säilinud freskosid, mis kaunistasid villade seinu ja põrandaid. 79. aastal pKr toimunud katastroofi käigus mattus Herculaneum muda- ja laavavoolu alla, mis kivistus pehmeks tufiks (teatud jäme kivim), milles säilisid majade puitosad ja majapidamistarbed, mida saab näha tänapäevani. Suur osa linnast on jätkuvalt maetud ja kindlasti leitakse sealt veelgi kunstilisi väärtusi. Pärastlõunal pöördume tagasi hotellidesse. Kaasa võtta: kaamera, peakate, mugavad jalatsid, päikesekreem. Tüüp, kestus: tutvustav – ajalooline, terve päev. |