NOVATURAS
Viimati vaadatud
Soovide nimekiri
Novatoursi hinnang

al.
Säästa

Läbikriipsutatud hinna puhul on tegemist teenuse tavahinnaga, milline on arvutatud reisikorraldaja välismaisete partnerite, lennuvedajate ja teiste teenuse osutajate poolt osutatavate teenuste maksumust arvestades. Tänu reisikorrajaldaja tulemuslikule koostööle välispartneritega ja reisikorraldaja poolt valitud äristrateegiale, suudame pakkuda oma klientidele tavahinnast madalamaid hindasid.

Ettemaks:

Maksa 20% ette - ülejäänud summa tasu enne reisi

al.

Läbikriipsutatud hinna puhul on tegemist teenuse tavahinnaga, milline on arvutatud reisikorraldaja välismaisete partnerite, lennuvedajate ja teiste teenuse osutajate poolt osutatavate teenuste maksumust arvestades. Tänu reisikorrajaldaja tulemuslikule koostööle välispartneritega ja reisikorraldaja poolt valitud äristrateegiale, suudame pakkuda oma klientidele tavahinnast madalamaid hindasid.

Säästa
Ettemaks:

Maksa 20% ette - ülejäänud summa tasu enne reisi

Detailne reisiinfo

Hotellist

Hotellist

Asukoht

 • Kaugus rannast umbes 600 m
 • Kaugus lennujaamast umbes 160 km (Ovda)
 •  Hotell asub vaikses piirkonnas

Hotell

 • Tubade arv – 96
 • Restoran
 • Bassein
 • Lamamistoolid basseini ääres
 • Lamamistoolid rannas
 • Päikesevarjud basseini ääres
 • Päikesevarjud rannas
 • Hotellil ei ole ametlikku kategooriat

Lastele

 • Lastebassein
 • Beebivoodi

Märkused

 • Hotelli kirjelduses märgitud toitu ja jooke serveeritakse hotelli juhtkonna poolt kehtestatud kontseptsiooni alusel lisatasu eest, sõltuvalt broneeritud toitlustustüübist.
 • Transfeer rahvusvahelisest lennujaamast hotelli/hotellist lennujaama koos teistest maadest/reisikorraldajate turistidega. Ooteaeg lennujaamas saabumisel kuni 2 tundi, äralennul kuni 4 tundi.
 • Antud hotellis puhkajad saavad Novatours`i esindajaga kontakteeruda telefoni teel
 • Informatsioon hotelli kirjelduse, hotelli teenuste, nende aegade ja hindade kohta võib muutuda
 • Kodulehekülg: www.fattal.co.il
 • (Sellel kodulehel leitavat informatsiooni haldab ja ajakohastab hotell. Reisikorraldajal puudub vastutus antud veebilehel avaldatud teabe kohta)

Hotelli eelnevate kirjelduste ajalugu

Riik

Iisrael – riik, mis võib enda üle uhkust tunda.

Lühitutvustus
Pindala – 20770 km²
Rahvaarv – 8,38 mln. (2015 a.)
Pealinn – Jeruusalemm (Iisraeli poolt deklareeritud, rahvusvaheliselt kinnitamata), Tel Aviv (rahvusvaheliselt kinnitatud)
Valuuta – Iisraeli sheekel (ILS)
Riigikeel – heebrea
Religioon – põhiusk on judaism. Lisaks on moslemeid (16%), kristlasi (2%), druuse (1,6%) ja muid usundeid (4,4%).

Noppeid ajaloost
 Iidset Iisraeli on mainitud juba Piiblis, aga kaasaegne Iisrael asutati alles 20. sajandil.
Enne vabariigi asutamist alustasid juudid 19. sajandil migreerumist Euroopast Aasiasse ja Palestiinasse.
Pärast Esimest Maailmasõda sai sellest piirkonnast Ühendkuningriigi mandaat. Kui mandaat lõppes, asutati 1948. aastal Iisraeli vabariik.
Ümbritsevatele moslemiriikidele see aga ei meeldinud ning nad kuulutasid Iisraelile sõja, mille Iisrael võitis.
1967. aastal ründas Iisrael naaberriike ning 6 päevaga nad alistati. Peale seda moodustati uued riigi alad.
Aastal 1973 – taas sõda. Seekord ründasid Iisraeli Egiptus ja Süüria. See sõda põhjustas Iisraelile suuri kahjustusi.
Mõned moslemiriigid ei tunnista Iisraeli vabariiki siiani.

Rahvusköök
Humus – püree kollastest ubadest, küüslaugust, sibulast ja vürtsudest.
Pitad – traditsioonilised leivapätsid, mida serveeritakse köögiviljade ja ubadega.
Tchina – keedetud seesam, sibula- ja tomatipüree.
Falafel – pallid ubadest ja hernestest.
Burek –väike kook juustu, kartulite või spinatiga.

Iisraeli köögi eripäraks on juudi kultuurile omase koššer-reeglistiku järgimine, mille kohaselt ei tohi koos süüa piima- ja lihatooteid.

Majutusinfo
Iisraelis ei ole ametlikku hotellitärnide süsteemi. Sellele vaatamata peab kõikidel hotellidel olema vastavad litsentsid. Hotellidesse sisseregistreerimine algab tavaliselt 14:00, väjaregistreerimine toimub hiljemalt 12:00. Eilati ja Surnumere piirkonnas algab sisseregistreerimine tavaliselt 15:00 ja väljaregistrerimine toimub kuni 13:00. Enamus hotelle pakuvad ainult kosher toitu.

Hea teada!
Tööaeg. Pangad: pühapäev-reede 8:30-12:00; pühapäeviti ja teisipäeviti ka 16:00-18:00. Laupäeviti on pangad suletud. Poed: pühapäev-laupäev 9:00-14:00 ja 16:00-19:00. Reedel ja enne pühi – 8:30-12:00. Laupäeviti on poed suletud.
Jootraha. Nagu ka teisteski kohtades, on tavaks anda jootraha 10% arvest.
Transport. Iisraelis on umbes 4800 km teedevõrk ja 600 km raudteid. Kolm peamist sadamat – Eilat, Ashdod ja Haifa. Teeviidad ja tänavate nimetused on inglise ja heebrea keeles. Autot saab rentida vähemalt 21-aastane isik, kellel on rahvusvaheline juhiluba. Pühade ajal ühistransport ei tööta.
Piirangud. Keelatud on transportida taimi, tulirelvi, toorest liha ja muud seesugust. Lubatud on riiki tuua kuni 1 liiter kanget alkoholi või 2 liitrit veini ning kuni 3 kg toitu.
Kingitused. Humus, pühad küünlad, Surnumere mineraalidest tooted.

Tunnetage Iisraeli
Ujuge Surnumeres – maailma kõige madalamas ja soolasemas kohas. Maitske kohalikku veini. Külastage Negevi kõrbe, mis kuulub UNESCO maailmapärandisse. Külastage Masadat – kalju otsa ehitatud iidseid ehitisi ja kindlust.

Kuurordid

Eilat

Eilat
Eilat on Iisraeli lõunapoolseim punkt, kus on kõik, mida suurepäraseks puhkuseks vaja: kristallselge vesi, elavad rannad, rannabaarid ja restoranid, erinevad veespordivõimalused, kõrgetasemelised hotellid, lummav veealune maailm, kõrbeteed, kaamelimatkad ning delfiinidega ujumine. Punased mäed ääristavad kristalset Punast merd, mis moodustab uskumatult kauni vaate. Eilatis saab seda kõike nautida aastaringselt.
Populaarseim meelelahutus Eilatis on sukeldumine Punases meres. Korallrahu, mis asub Aquaba lahes, on kauneim ja puutumatum kogu maailmas ning seal saab näha uskumatute värvidega koralle ning värvilisi kalu.
Rikkalike meelelahutusvõimaluste tõttu on Eilat elav kuurort. Selle pikk ja maaliline promenaad on alati täis nii kohalikke kui ka välisturiste. Kuurordis tegutseb palju baare, restorane ja ööklubisid.
Eilati randades saab veeta aega juba alates varahommikust. Rannad jagunevad kahe peamise piirkonna vahel: põhjaranniku rannad ja korallrannad. Põhjaranniku rannad asuvad Eilati peamises hotellide piirkonnas ning seal on rohkelt elava muusikaga baare ning veelõbustusi. Korallrannad asuvad Eilati lõunaosas. See on koht rahuliku puhkuse ja korallide ilu nautijatele. Lõunaosas võib kohata ka arvukalt surfajaid ja süvaveesukeldujad.
Eilat on käibemaksuvaba piirkond, mistõttu on koht ka sisseostude tegemiseks populaarne. Seal on palju ostukeskusi, kus on võimalik osta eriti soodsate hindadega kõrgekvaliteetseid tooteid.
Tänu oma geograafilisele asendile pakub Eilat suurepäraseid võimalusi lähedal asuvate kuulsate kohtade külastamiseks: Taba Egiptuses, Surnumeri, Tel Aviv, Petra ja Jeruusalemm.


Dead Sea - Surnumeri

Surnumeri – igavese nooruse allikas
Surnumeri on 60 km pikk ja 17 km lai kontinentaalne järv, mis asetseb 400 m merepinnast allpool Jordani orus. See looduslik veekogu on maakera madalaim punkt. Surnumeri on maailma soolaseim veekogu, mida toidab Jordani jõgi põhjast ning mõned väikesed allikad idast ja läänest.
Kuna järvest ei toimu väljavoolu, aurustub suur osa veest kuuma ja kuiva kõrbeõhku. See põhjustab suure soola ja mineraalide kontsentratsiooni, luues unikaalsed keemilised segud, mis on rikkad magneesiumkloriidsoolade, naatriumi, kaaliumi, kaltsiumi, broomi ja teiste elementide poolest. Surnumere lained uhavad mineraalid ja keemilised ained kallastele. Need imenduvad pinnasesse, moodustades musta pehme massi, mida tuntakse musta meditsiinilise mudana.
Surnumere unikaalsus on avastatud juba iidsetest aegadest. See on ainus paik maakeral, kus on ideaalsed võimalused tervise- ja iluprotseduurideks, millega kaasnevad eriline päikesekiirgus ja klimaatilised tingimused, hapnikurikas õhk, mineraaliderohke vesi, termomineraalallikad ning meditsiiniline muda.
Tänapäeval on Surnumeri ideaalseks turismisihtkohaks. Seal on mitmeid tervise- ja iluspaasid, võimalusi taastuseks ja rekreatsiooniks. Aastaringne päikesepaiste, jõudsalt arenevad spaad ja ilukeskused, unikaalne loodus ning rikkalik ajaloopärand meelitavad ligi nii tuhandeid turiste kui ka terviseturgutajaid. Moodsad hotellid ja spaad, mis on ehitatud Surnumere ümber, pakuvad külastajatele võimalust puhata ning tervendada keha ja vaimu.

 

Ajalugu
Juba vanast ajast on Surnumerd tuntud kui nooruse ja tervise allikat. Iidsetel aegadel külastasid seda mitmed ajaloost tuntud isikud, kaasaarvatud kuningas Taavet, kuningas Herodes, Jeesus Kristus, Ristija Johannes ja paljud teised. Isegi Egiptuse kuninganna Kleopatra omas sealsel rannikul mõningaid tehaseid, kus toodeti kosmeetikat ja ravimeid. Araablased varustasid Egiptust ainega, mida kutsuti „bituumeniks”, seda kasutati vaaraode mumifitseerimisel.
Heebrealased kutsusid Surnumerd „Yam Ha-Melah”, mis tähendab „Soolameri” ning veel üks araabiakeelne nimetus on „Bahr Lut” – „Lot’i meri”. Piibli järgi oli Lot Aabrahami vennapoeg, ainus tõsiusklik mees Soodomas. Kui Jahve otsustas patuse linna hävitada, juhatasid inglid tema ja ta naise linnast välja. Loti naine aga vaatas põlevale linnale tagasi, eirates Inglite keeldu, ning muutus soolasambaks. Nii on legendi järgi tekkinud Surnumeri.
Muistsetel aegadel importis Itaalia Surnumere vett ja soola, mida kasutas kõrgklass. Üks ainetest, mida Surnumerest kogutakse, on asfalt – bituumne mass, mida saadakse mere pinnalt. Seda kasutatakse meditsiinis ja tööstuses. Merekallastel kasvavaid taimi hinnatakse kõrgelt kosmeetikatööstuses, parfümeerias ja meditsiinis. Need saadused on majanduslikult nii väärtuslikud, et mitmed sõjad on peetud selle piirkonna pärast. Ajalooliste kirjutiste kohaselt viis kuningas Saalomon Surnumerest soola ja muda Seeba kuningannale ja võimas Rooma valitseja Marcus Antonius viis sellest merest kaunile Egiptuse kuningannale Kleopatrale erinevaid kingitusi.
1970. aastal taasavastati Surnumeri ning see sai uuesti tuntuks oma ravivate omaduste poolest. Tänapäeval on Surnumeri ümbritsetud suure hulga ilu- ja tervisespaadega. Hoolimata eemalepeletavast nimest on Surnumeri väga populaarne turistikoht.

 

Unikaalsed omadused, mis muudavad Surnumere haruldaseks:

 • Miinus 400 – maailma madalaim punkt, mis asetseb 400 m allpool merepinda.
 • Päike – päike, mis paistab 330 päeva aastas, läbib enne päevitajate nahale jõudmist mitmeid atmosfääri filtreid, nii et päikesepõletuse oht on vähenenud miinimumini.
 • Õhk – äärmiselt kuiv tolmuvaba, värske ja reostamata õhk sobib ideaalselt bronhiiti põdevatele reisijatele ning toimib suurepärase päikesefiltrina.
 • Vesi ja allikad – Surnumeri on ainus järv maailmas, kus pole võimalik uppuda. Tänu suurele soolasisalduse seisab inimese keha pinnal. Seal näeb turiste üle maailma, kes tunde lihtsalt hulbivad vee pinnal, raamat käes. Kosmeetilistel ning ravivatel protseduuridel ja tuntud Surnumere kosmeetika valmistamisel kasutatakse veel ka suurt hulka erinevaid mineraalallikaid. See näo- ja kehahoolduskosmeetika imendub kergesti nahka, omab pehmendavat, siluvat ja noorendavat efekti ning sobib kõikide nahatüüpidega.
 • Muda – kuulsad tervendavad mudaprotseduurid parandavad vereringet, lõdvestavad lihaseid, muudavad naha elastsemaks ja värskemaks ning vabastavad liigeseprobleemidest.

 

 

Huvitavad kohad
Tundes mõnu Surnumere poolt pakutavatest naudingutest, ei tasu unustada teisi läheduses asuvaid kuulsaid looduslikke ja ajaloolisi vaatamisväärsusi:

 • Juuda kõrb – kogu maakeral ei leidu teist sellist kohta nagu Juuda kõrb. Seal on tüüpiline kõrbetaimestik ja –maastik ning ühe päeva jooksul on võimalik näha tervet kõrbe. Kui sinna esmalt jõuda, tekib tunne, nagu viibiks mõnel teisel planeedil. Juuda kõrbe lähedal on mõningaid värske vee allikaid, mis voolavad Surnumerre.
 • Ein Gedi Loodusreserv – selles kivises ja liivases maailmas on üks oaas, mille nimi on Ein Gedi Loodusreserv, mis on tuntud koskede ja kristallselgete järvede poolest. Talvel, kui sajab lund, tekivad Juuda mägedesse ajutised mägijõed. Need voolavad mägedest alla kanjonitesse. Jõed kujundavad kohaliku maastiku koheselt ümber ning kaovad öö jooksul.
 • Mar Saba Klooster – muljetavaldav klooster on püstitatud Nahal Kidroni järsakule 6. sajandil pKr. Seda peetakse üheks maailma vanimaks kloostriks. Tänapäeval elavad seal kreeka-ortodoksi mungad.
 • Masada kindlus – see mäe otsa ehitatud kindlus kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja. Kindlus on kuulus lahingust, kus käputäis heebrealasi püüdsid seista Rooma armee vastu ja lõpuks otsustasid võtta pigem endalt elu, kui saada roomlaste orjaks.
 • Kuningas Herodese palee – kuulsa kuninga Herodese palee varemed, mis ehitati tema perele varjupaigaks. Selles palees olid olemas maailma esimesed spaatingimused.
 • Qumrani koopad – 20. sajandi keskpaigas, kui üks beduiinipoiss otsis taga kaljukitse, leidis ta enda kohal avatud koopasuu. Ta viskas läbi pisikese koopasuu kivi, lootes leida oma kitse. Aga kitse mökitamise asemel kuulis ta savipoti purunemise häält. Siis ronis ta kalju otsa ja sisenes koopasse, kus nägi mõningaid savipotte, mille sees oli palju nahast kirjarulle. See on üks kuulsamaid aardeid ajaloos ning suurim arheoloogiline leid 20. sajandil. Nendele rullidele on kirjutatud vanimad heebrea Piibli tekstid, mis pärinevad kõige varem 1. sajandist pKr. Usutakse, et need kirjutas üks askeetliku juudi sekt. Piiblis kirjutatu moodustab umbes ühe kolmandiku kogu Qumrani kirjarullidest.
 

 

Mida vaadata?

Eilat – sild Aasia ja Aafrika vahel

Eilati kuurort ühendab Aasiat ja Aafrikat ning on Iisraeli kõige lõunapoolsemaks tipuks. Mööda Punase mere rannikut kulgeb üks maailma kauneim korallrahu ning põhjaosas asuv kiviste mägede massiiv loob imeilusa linnapanoraami.

Kaljud ja eelajaloolised templid hilisest kiviajast viitavad sellele, et esimesed inimesed asustasid Eilati vähemalt 10 000 aastat tagasi. Nad kasutasid kivist atra ja olid esimesed, kes ülistasid puid. Kuningas Saalomoni aegadel oli Eilat ainsaks Iisraeli kuningriigi sadamaks, kust kaubalaevad seilasid Aafrikasse ja Indiasse. Hiljem, Rooma ajastul, asus Eilatisse elama suur kristlaste kogukond.

Kaasaegse Eilati ehitamine algas 1950. aastal ning nüüdseks on see populaarne ja maailmakuulus kuurort. Nii amatöör- kui ka profisukeldujate seas on eriti hinnatud Punase mere põhjapoolses osas asuv Eilati korallrahu, mis laiub 4500 km pikkusel alal ning on maailma kõige põhjapoolsem korallrahu. Selge ja soe vesi moodustavad suurepärased tingimused korallide jaoks ning korallrahu on elukohaks suurele hulgale värvilistele troopilistele kaladele, delfiinidele, haidele ning isegi manaatidele ja vaaladele. Iisraeli kõige rikkalikum vee-elustik on Korallranna Loodusreservis (Coral Beach Nature Reserve), mis asub 8 km lõuna suunas Taba linna poole.

Eilat on ka suurepärane koht linnuvaatluseks. Kuna Eilat on ühenduspunkt Aasia ja Aafrika vahel, on see üheks põhiliseks sillaks lindude rändeteel. Linnuvaatlusrada jookseb mööda Eilati merd Jordaania piiri poole ning seejärel kulgeb põhja suunas kõrvuti soolajärvedega. Kõige parem aeg linnuvaatluseks on kohe peale päikeseloojangut. Ööelu kihab Eilati kail, mis on täis väikeseid poode ja kohvikuid, kust saab imetleda vaadet Punasele merele.

Tel Aviv
Tel Aviv asub Vahemere rannikul ning on Iisraeli suurim ja tähtsaim kaubanduskeskus. Tel Aviv on alati kiirustav ja mitte kunagi magav metropol, mis lummab külastajaid oma energia ja rohkete meelelahutusvõimalustega. UNESCO nimetas Tel Avivi „valgeks linnaks”, kuna 1909. aastal rajati see valge liiva düünidele, põhja poole kunagisest kuulsast Jaffa sadamast. Linn on tuntud muusika- ja kunstifestivalide, kaubanduskeskuste, eksootiliste turgude, peatumatu ööelu, imeliste liivarandade ning kõikvõimalike maailmaköökidega restoranide poolest. Kohvikuid ja restorane tulvil randadega promenaad laiub mööda mererannikut.
Tel Aviv on Iisraeli kultuurikeskus, kus asub rohkelt erinevaid žanre esindavaid muuseume, kunstigaleriisid, teatreid ja kontserdihooneid. Naabruses asuv muistne Jaffa sadam on täielik kontrast modernsele Tel Avivile. Peale paariminutilist jalutuskäiku leiate ennast keskaegses keskkonnas. See on nagu värav muistsesse Iisraeli kultuuri. Vanadel sadamalinna tänavatel jalutades tunnete tänapäevalgi veel selle perioodi vaimu ja hõngu. Mitmed paadid selles sadamas pakuvad turistidele linnaekskursioone. Tel Avivil on kaks sadamakaid, mis võtavad vastu jahte ja laevu. Need pakuvad samuti jahisõidu- ja sukeldumisteenuseid. Peamine kai asub hotelli- ja turistipiirkonnas, Atarim’i (Namir’i) väljaku kõrval. Teine kai on Jaffa sadamas.

Korallmaailma reserv ja observatoorium (Coral World Reserve and Observatory)  
Selles reservis on suur kollektsioon akvaariume, veealune observatoorium, kolm suurt basseini haide, kilpkonnade ja muude suurte veeloomadega. Pimeruumis näeb unikaalset kollektsiooni helendavatest kaladest. Observatoorium on torn, mis laskub sügavale mere põhja ja mida ühendab rannikuga 100 m pikkune sild. Kaks saali veealuse maailma vaatamiseks asuvad 5 m sügavusel. Torn korallrahude kohal on moodustanud uue elukoha tuhandetele vee-elukatele. Seal saab veeta tunde, vaadates koralle, erikujulisi mereelukaid ja troopilisi kalu. Torni otsas on suur observatooriumi tekk, kust avaneb avar vaade Aquaba lahele, Egiptusele ja Jordaaniale.

Delfiinirahu
Korallrahu põhjapoolses osas on Delfiinirahu – koht, kus saab delfiine vaadata ning nendega ujuda. Suur osa merest on delfiinidele avatud.

Timna park
Eilatit ümbritsevad suurepärased mäed: Eilati mäed läänes ja Jordaania Edomi mäed idas. Üks kuulsaim koht mägedes on Timna park muistsete vasekaevandustega. Seal näeb uskumatute värvidega kaljusid, hingematvaid kuristikke ja kanjoneid. Kõige muljetavaldavamad moodustised on umbes 50 m kõrgused Saalomoni sambad, mille vesi on kaljudest kujundanud. Timna park asub Eilatist 25 km põhja poole.

Surnumeri
Surnumeri on 60 km pikkune ja 17 km laiune kontinentaalne järv, mis asub 400 m merepinnast allpool. Surnumeres on enim mineraale ja soolasid kui üheski teises veekogus terves maailmas. Surnumere kõrval on 13 km pikkune puhtast soolast Soodomi mägi. Seal on mitmeid koopaid, kus ripuvad uskumatute kujudega soolast moodustised. Surnumere vasakul rannikul on Mezad, koht, kus siiani seisab kalju otsas kuningas Herodotose palee – sinna rajati maailma esimesed tervisekeskused. Tänapäeval on Surnumere piirkond kuulus oma terviseprotseduuride poolest, rannikule on ehitatud mitmeid tervisekeskuseid.

Ekskursioonid

Hotellist

Asukoht

 • Kaugus rannast umbes 600 m
 • Kaugus lennujaamast umbes 160 km (Ovda)
 •  Hotell asub vaikses piirkonnas

Hotell

 • Tubade arv – 96
 • Restoran
 • Bassein
 • Lamamistoolid basseini ääres
 • Lamamistoolid rannas
 • Päikesevarjud basseini ääres
 • Päikesevarjud rannas
 • Hotellil ei ole ametlikku kategooriat

Lastele

 • Lastebassein
 • Beebivoodi

Märkused

 • Hotelli kirjelduses märgitud toitu ja jooke serveeritakse hotelli juhtkonna poolt kehtestatud kontseptsiooni alusel lisatasu eest, sõltuvalt broneeritud toitlustustüübist.
 • Transfeer rahvusvahelisest lennujaamast hotelli/hotellist lennujaama koos teistest maadest/reisikorraldajate turistidega. Ooteaeg lennujaamas saabumisel kuni 2 tundi, äralennul kuni 4 tundi.
 • Antud hotellis puhkajad saavad Novatours`i esindajaga kontakteeruda telefoni teel
 • Informatsioon hotelli kirjelduse, hotelli teenuste, nende aegade ja hindade kohta võib muutuda
 • Kodulehekülg: www.fattal.co.il
 • (Sellel kodulehel leitavat informatsiooni haldab ja ajakohastab hotell. Reisikorraldajal puudub vastutus antud veebilehel avaldatud teabe kohta)

Hotelli eelnevate kirjelduste ajalugu

Iisrael – riik, mis võib enda üle uhkust tunda.

Lühitutvustus
Pindala – 20770 km²
Rahvaarv – 8,38 mln. (2015 a.)
Pealinn – Jeruusalemm (Iisraeli poolt deklareeritud, rahvusvaheliselt kinnitamata), Tel Aviv (rahvusvaheliselt kinnitatud)
Valuuta – Iisraeli sheekel (ILS)
Riigikeel – heebrea
Religioon – põhiusk on judaism. Lisaks on moslemeid (16%), kristlasi (2%), druuse (1,6%) ja muid usundeid (4,4%).

Noppeid ajaloost
 Iidset Iisraeli on mainitud juba Piiblis, aga kaasaegne Iisrael asutati alles 20. sajandil.
Enne vabariigi asutamist alustasid juudid 19. sajandil migreerumist Euroopast Aasiasse ja Palestiinasse.
Pärast Esimest Maailmasõda sai sellest piirkonnast Ühendkuningriigi mandaat. Kui mandaat lõppes, asutati 1948. aastal Iisraeli vabariik.
Ümbritsevatele moslemiriikidele see aga ei meeldinud ning nad kuulutasid Iisraelile sõja, mille Iisrael võitis.
1967. aastal ründas Iisrael naaberriike ning 6 päevaga nad alistati. Peale seda moodustati uued riigi alad.
Aastal 1973 – taas sõda. Seekord ründasid Iisraeli Egiptus ja Süüria. See sõda põhjustas Iisraelile suuri kahjustusi.
Mõned moslemiriigid ei tunnista Iisraeli vabariiki siiani.

Rahvusköök
Humus – püree kollastest ubadest, küüslaugust, sibulast ja vürtsudest.
Pitad – traditsioonilised leivapätsid, mida serveeritakse köögiviljade ja ubadega.
Tchina – keedetud seesam, sibula- ja tomatipüree.
Falafel – pallid ubadest ja hernestest.
Burek –väike kook juustu, kartulite või spinatiga.

Iisraeli köögi eripäraks on juudi kultuurile omase koššer-reeglistiku järgimine, mille kohaselt ei tohi koos süüa piima- ja lihatooteid.

Majutusinfo
Iisraelis ei ole ametlikku hotellitärnide süsteemi. Sellele vaatamata peab kõikidel hotellidel olema vastavad litsentsid. Hotellidesse sisseregistreerimine algab tavaliselt 14:00, väjaregistreerimine toimub hiljemalt 12:00. Eilati ja Surnumere piirkonnas algab sisseregistreerimine tavaliselt 15:00 ja väljaregistrerimine toimub kuni 13:00. Enamus hotelle pakuvad ainult kosher toitu.

Hea teada!
Tööaeg. Pangad: pühapäev-reede 8:30-12:00; pühapäeviti ja teisipäeviti ka 16:00-18:00. Laupäeviti on pangad suletud. Poed: pühapäev-laupäev 9:00-14:00 ja 16:00-19:00. Reedel ja enne pühi – 8:30-12:00. Laupäeviti on poed suletud.
Jootraha. Nagu ka teisteski kohtades, on tavaks anda jootraha 10% arvest.
Transport. Iisraelis on umbes 4800 km teedevõrk ja 600 km raudteid. Kolm peamist sadamat – Eilat, Ashdod ja Haifa. Teeviidad ja tänavate nimetused on inglise ja heebrea keeles. Autot saab rentida vähemalt 21-aastane isik, kellel on rahvusvaheline juhiluba. Pühade ajal ühistransport ei tööta.
Piirangud. Keelatud on transportida taimi, tulirelvi, toorest liha ja muud seesugust. Lubatud on riiki tuua kuni 1 liiter kanget alkoholi või 2 liitrit veini ning kuni 3 kg toitu.
Kingitused. Humus, pühad küünlad, Surnumere mineraalidest tooted.

Tunnetage Iisraeli
Ujuge Surnumeres – maailma kõige madalamas ja soolasemas kohas. Maitske kohalikku veini. Külastage Negevi kõrbe, mis kuulub UNESCO maailmapärandisse. Külastage Masadat – kalju otsa ehitatud iidseid ehitisi ja kindlust.

Eilat

Eilat
Eilat on Iisraeli lõunapoolseim punkt, kus on kõik, mida suurepäraseks puhkuseks vaja: kristallselge vesi, elavad rannad, rannabaarid ja restoranid, erinevad veespordivõimalused, kõrgetasemelised hotellid, lummav veealune maailm, kõrbeteed, kaamelimatkad ning delfiinidega ujumine. Punased mäed ääristavad kristalset Punast merd, mis moodustab uskumatult kauni vaate. Eilatis saab seda kõike nautida aastaringselt.
Populaarseim meelelahutus Eilatis on sukeldumine Punases meres. Korallrahu, mis asub Aquaba lahes, on kauneim ja puutumatum kogu maailmas ning seal saab näha uskumatute värvidega koralle ning värvilisi kalu.
Rikkalike meelelahutusvõimaluste tõttu on Eilat elav kuurort. Selle pikk ja maaliline promenaad on alati täis nii kohalikke kui ka välisturiste. Kuurordis tegutseb palju baare, restorane ja ööklubisid.
Eilati randades saab veeta aega juba alates varahommikust. Rannad jagunevad kahe peamise piirkonna vahel: põhjaranniku rannad ja korallrannad. Põhjaranniku rannad asuvad Eilati peamises hotellide piirkonnas ning seal on rohkelt elava muusikaga baare ning veelõbustusi. Korallrannad asuvad Eilati lõunaosas. See on koht rahuliku puhkuse ja korallide ilu nautijatele. Lõunaosas võib kohata ka arvukalt surfajaid ja süvaveesukeldujad.
Eilat on käibemaksuvaba piirkond, mistõttu on koht ka sisseostude tegemiseks populaarne. Seal on palju ostukeskusi, kus on võimalik osta eriti soodsate hindadega kõrgekvaliteetseid tooteid.
Tänu oma geograafilisele asendile pakub Eilat suurepäraseid võimalusi lähedal asuvate kuulsate kohtade külastamiseks: Taba Egiptuses, Surnumeri, Tel Aviv, Petra ja Jeruusalemm.


Dead Sea - Surnumeri

Surnumeri – igavese nooruse allikas
Surnumeri on 60 km pikk ja 17 km lai kontinentaalne järv, mis asetseb 400 m merepinnast allpool Jordani orus. See looduslik veekogu on maakera madalaim punkt. Surnumeri on maailma soolaseim veekogu, mida toidab Jordani jõgi põhjast ning mõned väikesed allikad idast ja läänest.
Kuna järvest ei toimu väljavoolu, aurustub suur osa veest kuuma ja kuiva kõrbeõhku. See põhjustab suure soola ja mineraalide kontsentratsiooni, luues unikaalsed keemilised segud, mis on rikkad magneesiumkloriidsoolade, naatriumi, kaaliumi, kaltsiumi, broomi ja teiste elementide poolest. Surnumere lained uhavad mineraalid ja keemilised ained kallastele. Need imenduvad pinnasesse, moodustades musta pehme massi, mida tuntakse musta meditsiinilise mudana.
Surnumere unikaalsus on avastatud juba iidsetest aegadest. See on ainus paik maakeral, kus on ideaalsed võimalused tervise- ja iluprotseduurideks, millega kaasnevad eriline päikesekiirgus ja klimaatilised tingimused, hapnikurikas õhk, mineraaliderohke vesi, termomineraalallikad ning meditsiiniline muda.
Tänapäeval on Surnumeri ideaalseks turismisihtkohaks. Seal on mitmeid tervise- ja iluspaasid, võimalusi taastuseks ja rekreatsiooniks. Aastaringne päikesepaiste, jõudsalt arenevad spaad ja ilukeskused, unikaalne loodus ning rikkalik ajaloopärand meelitavad ligi nii tuhandeid turiste kui ka terviseturgutajaid. Moodsad hotellid ja spaad, mis on ehitatud Surnumere ümber, pakuvad külastajatele võimalust puhata ning tervendada keha ja vaimu.

 

Ajalugu
Juba vanast ajast on Surnumerd tuntud kui nooruse ja tervise allikat. Iidsetel aegadel külastasid seda mitmed ajaloost tuntud isikud, kaasaarvatud kuningas Taavet, kuningas Herodes, Jeesus Kristus, Ristija Johannes ja paljud teised. Isegi Egiptuse kuninganna Kleopatra omas sealsel rannikul mõningaid tehaseid, kus toodeti kosmeetikat ja ravimeid. Araablased varustasid Egiptust ainega, mida kutsuti „bituumeniks”, seda kasutati vaaraode mumifitseerimisel.
Heebrealased kutsusid Surnumerd „Yam Ha-Melah”, mis tähendab „Soolameri” ning veel üks araabiakeelne nimetus on „Bahr Lut” – „Lot’i meri”. Piibli järgi oli Lot Aabrahami vennapoeg, ainus tõsiusklik mees Soodomas. Kui Jahve otsustas patuse linna hävitada, juhatasid inglid tema ja ta naise linnast välja. Loti naine aga vaatas põlevale linnale tagasi, eirates Inglite keeldu, ning muutus soolasambaks. Nii on legendi järgi tekkinud Surnumeri.
Muistsetel aegadel importis Itaalia Surnumere vett ja soola, mida kasutas kõrgklass. Üks ainetest, mida Surnumerest kogutakse, on asfalt – bituumne mass, mida saadakse mere pinnalt. Seda kasutatakse meditsiinis ja tööstuses. Merekallastel kasvavaid taimi hinnatakse kõrgelt kosmeetikatööstuses, parfümeerias ja meditsiinis. Need saadused on majanduslikult nii väärtuslikud, et mitmed sõjad on peetud selle piirkonna pärast. Ajalooliste kirjutiste kohaselt viis kuningas Saalomon Surnumerest soola ja muda Seeba kuningannale ja võimas Rooma valitseja Marcus Antonius viis sellest merest kaunile Egiptuse kuningannale Kleopatrale erinevaid kingitusi.
1970. aastal taasavastati Surnumeri ning see sai uuesti tuntuks oma ravivate omaduste poolest. Tänapäeval on Surnumeri ümbritsetud suure hulga ilu- ja tervisespaadega. Hoolimata eemalepeletavast nimest on Surnumeri väga populaarne turistikoht.

 

Unikaalsed omadused, mis muudavad Surnumere haruldaseks:

 • Miinus 400 – maailma madalaim punkt, mis asetseb 400 m allpool merepinda.
 • Päike – päike, mis paistab 330 päeva aastas, läbib enne päevitajate nahale jõudmist mitmeid atmosfääri filtreid, nii et päikesepõletuse oht on vähenenud miinimumini.
 • Õhk – äärmiselt kuiv tolmuvaba, värske ja reostamata õhk sobib ideaalselt bronhiiti põdevatele reisijatele ning toimib suurepärase päikesefiltrina.
 • Vesi ja allikad – Surnumeri on ainus järv maailmas, kus pole võimalik uppuda. Tänu suurele soolasisalduse seisab inimese keha pinnal. Seal näeb turiste üle maailma, kes tunde lihtsalt hulbivad vee pinnal, raamat käes. Kosmeetilistel ning ravivatel protseduuridel ja tuntud Surnumere kosmeetika valmistamisel kasutatakse veel ka suurt hulka erinevaid mineraalallikaid. See näo- ja kehahoolduskosmeetika imendub kergesti nahka, omab pehmendavat, siluvat ja noorendavat efekti ning sobib kõikide nahatüüpidega.
 • Muda – kuulsad tervendavad mudaprotseduurid parandavad vereringet, lõdvestavad lihaseid, muudavad naha elastsemaks ja värskemaks ning vabastavad liigeseprobleemidest.

 

 

Huvitavad kohad
Tundes mõnu Surnumere poolt pakutavatest naudingutest, ei tasu unustada teisi läheduses asuvaid kuulsaid looduslikke ja ajaloolisi vaatamisväärsusi:

 • Juuda kõrb – kogu maakeral ei leidu teist sellist kohta nagu Juuda kõrb. Seal on tüüpiline kõrbetaimestik ja –maastik ning ühe päeva jooksul on võimalik näha tervet kõrbe. Kui sinna esmalt jõuda, tekib tunne, nagu viibiks mõnel teisel planeedil. Juuda kõrbe lähedal on mõningaid värske vee allikaid, mis voolavad Surnumerre.
 • Ein Gedi Loodusreserv – selles kivises ja liivases maailmas on üks oaas, mille nimi on Ein Gedi Loodusreserv, mis on tuntud koskede ja kristallselgete järvede poolest. Talvel, kui sajab lund, tekivad Juuda mägedesse ajutised mägijõed. Need voolavad mägedest alla kanjonitesse. Jõed kujundavad kohaliku maastiku koheselt ümber ning kaovad öö jooksul.
 • Mar Saba Klooster – muljetavaldav klooster on püstitatud Nahal Kidroni järsakule 6. sajandil pKr. Seda peetakse üheks maailma vanimaks kloostriks. Tänapäeval elavad seal kreeka-ortodoksi mungad.
 • Masada kindlus – see mäe otsa ehitatud kindlus kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja. Kindlus on kuulus lahingust, kus käputäis heebrealasi püüdsid seista Rooma armee vastu ja lõpuks otsustasid võtta pigem endalt elu, kui saada roomlaste orjaks.
 • Kuningas Herodese palee – kuulsa kuninga Herodese palee varemed, mis ehitati tema perele varjupaigaks. Selles palees olid olemas maailma esimesed spaatingimused.
 • Qumrani koopad – 20. sajandi keskpaigas, kui üks beduiinipoiss otsis taga kaljukitse, leidis ta enda kohal avatud koopasuu. Ta viskas läbi pisikese koopasuu kivi, lootes leida oma kitse. Aga kitse mökitamise asemel kuulis ta savipoti purunemise häält. Siis ronis ta kalju otsa ja sisenes koopasse, kus nägi mõningaid savipotte, mille sees oli palju nahast kirjarulle. See on üks kuulsamaid aardeid ajaloos ning suurim arheoloogiline leid 20. sajandil. Nendele rullidele on kirjutatud vanimad heebrea Piibli tekstid, mis pärinevad kõige varem 1. sajandist pKr. Usutakse, et need kirjutas üks askeetliku juudi sekt. Piiblis kirjutatu moodustab umbes ühe kolmandiku kogu Qumrani kirjarullidest.
 

 

Eilat – sild Aasia ja Aafrika vahel

Eilati kuurort ühendab Aasiat ja Aafrikat ning on Iisraeli kõige lõunapoolsemaks tipuks. Mööda Punase mere rannikut kulgeb üks maailma kauneim korallrahu ning põhjaosas asuv kiviste mägede massiiv loob imeilusa linnapanoraami.

Kaljud ja eelajaloolised templid hilisest kiviajast viitavad sellele, et esimesed inimesed asustasid Eilati vähemalt 10 000 aastat tagasi. Nad kasutasid kivist atra ja olid esimesed, kes ülistasid puid. Kuningas Saalomoni aegadel oli Eilat ainsaks Iisraeli kuningriigi sadamaks, kust kaubalaevad seilasid Aafrikasse ja Indiasse. Hiljem, Rooma ajastul, asus Eilatisse elama suur kristlaste kogukond.

Kaasaegse Eilati ehitamine algas 1950. aastal ning nüüdseks on see populaarne ja maailmakuulus kuurort. Nii amatöör- kui ka profisukeldujate seas on eriti hinnatud Punase mere põhjapoolses osas asuv Eilati korallrahu, mis laiub 4500 km pikkusel alal ning on maailma kõige põhjapoolsem korallrahu. Selge ja soe vesi moodustavad suurepärased tingimused korallide jaoks ning korallrahu on elukohaks suurele hulgale värvilistele troopilistele kaladele, delfiinidele, haidele ning isegi manaatidele ja vaaladele. Iisraeli kõige rikkalikum vee-elustik on Korallranna Loodusreservis (Coral Beach Nature Reserve), mis asub 8 km lõuna suunas Taba linna poole.

Eilat on ka suurepärane koht linnuvaatluseks. Kuna Eilat on ühenduspunkt Aasia ja Aafrika vahel, on see üheks põhiliseks sillaks lindude rändeteel. Linnuvaatlusrada jookseb mööda Eilati merd Jordaania piiri poole ning seejärel kulgeb põhja suunas kõrvuti soolajärvedega. Kõige parem aeg linnuvaatluseks on kohe peale päikeseloojangut. Ööelu kihab Eilati kail, mis on täis väikeseid poode ja kohvikuid, kust saab imetleda vaadet Punasele merele.

Tel Aviv
Tel Aviv asub Vahemere rannikul ning on Iisraeli suurim ja tähtsaim kaubanduskeskus. Tel Aviv on alati kiirustav ja mitte kunagi magav metropol, mis lummab külastajaid oma energia ja rohkete meelelahutusvõimalustega. UNESCO nimetas Tel Avivi „valgeks linnaks”, kuna 1909. aastal rajati see valge liiva düünidele, põhja poole kunagisest kuulsast Jaffa sadamast. Linn on tuntud muusika- ja kunstifestivalide, kaubanduskeskuste, eksootiliste turgude, peatumatu ööelu, imeliste liivarandade ning kõikvõimalike maailmaköökidega restoranide poolest. Kohvikuid ja restorane tulvil randadega promenaad laiub mööda mererannikut.
Tel Aviv on Iisraeli kultuurikeskus, kus asub rohkelt erinevaid žanre esindavaid muuseume, kunstigaleriisid, teatreid ja kontserdihooneid. Naabruses asuv muistne Jaffa sadam on täielik kontrast modernsele Tel Avivile. Peale paariminutilist jalutuskäiku leiate ennast keskaegses keskkonnas. See on nagu värav muistsesse Iisraeli kultuuri. Vanadel sadamalinna tänavatel jalutades tunnete tänapäevalgi veel selle perioodi vaimu ja hõngu. Mitmed paadid selles sadamas pakuvad turistidele linnaekskursioone. Tel Avivil on kaks sadamakaid, mis võtavad vastu jahte ja laevu. Need pakuvad samuti jahisõidu- ja sukeldumisteenuseid. Peamine kai asub hotelli- ja turistipiirkonnas, Atarim’i (Namir’i) väljaku kõrval. Teine kai on Jaffa sadamas.

Korallmaailma reserv ja observatoorium (Coral World Reserve and Observatory)  
Selles reservis on suur kollektsioon akvaariume, veealune observatoorium, kolm suurt basseini haide, kilpkonnade ja muude suurte veeloomadega. Pimeruumis näeb unikaalset kollektsiooni helendavatest kaladest. Observatoorium on torn, mis laskub sügavale mere põhja ja mida ühendab rannikuga 100 m pikkune sild. Kaks saali veealuse maailma vaatamiseks asuvad 5 m sügavusel. Torn korallrahude kohal on moodustanud uue elukoha tuhandetele vee-elukatele. Seal saab veeta tunde, vaadates koralle, erikujulisi mereelukaid ja troopilisi kalu. Torni otsas on suur observatooriumi tekk, kust avaneb avar vaade Aquaba lahele, Egiptusele ja Jordaaniale.

Delfiinirahu
Korallrahu põhjapoolses osas on Delfiinirahu – koht, kus saab delfiine vaadata ning nendega ujuda. Suur osa merest on delfiinidele avatud.

Timna park
Eilatit ümbritsevad suurepärased mäed: Eilati mäed läänes ja Jordaania Edomi mäed idas. Üks kuulsaim koht mägedes on Timna park muistsete vasekaevandustega. Seal näeb uskumatute värvidega kaljusid, hingematvaid kuristikke ja kanjoneid. Kõige muljetavaldavamad moodustised on umbes 50 m kõrgused Saalomoni sambad, mille vesi on kaljudest kujundanud. Timna park asub Eilatist 25 km põhja poole.

Surnumeri
Surnumeri on 60 km pikkune ja 17 km laiune kontinentaalne järv, mis asub 400 m merepinnast allpool. Surnumeres on enim mineraale ja soolasid kui üheski teises veekogus terves maailmas. Surnumere kõrval on 13 km pikkune puhtast soolast Soodomi mägi. Seal on mitmeid koopaid, kus ripuvad uskumatute kujudega soolast moodustised. Surnumere vasakul rannikul on Mezad, koht, kus siiani seisab kalju otsas kuningas Herodotose palee – sinna rajati maailma esimesed tervisekeskused. Tänapäeval on Surnumere piirkond kuulus oma terviseprotseduuride poolest, rannikule on ehitatud mitmeid tervisekeskuseid.

Kommentaarid