Vetta Alpine Relax

Läbikriipsutatud hinna puhul on tegemist teenuse tavahinnaga, milline on arvutatud reisikorraldaja välismaisete partnerite, lennuvedajate ja teiste teenuse osutajate poolt osutatavate teenuste maksumust arvestades. Tänu reisikorrajaldaja tulemuslikule koostööle välispartneritega ja reisikorraldaja poolt valitud äristrateegiale, suudame pakkuda oma klientidele tavahinnast madalamaid hindasid.

Läbikriipsutatud hinna puhul on tegemist teenuse tavahinnaga, milline on arvutatud reisikorraldaja välismaisete partnerite, lennuvedajate ja teiste teenuse osutajate poolt osutatavate teenuste maksumust arvestades. Tänu reisikorrajaldaja tulemuslikule koostööle välispartneritega ja reisikorraldaja poolt valitud äristrateegiale, suudame pakkuda oma klientidele tavahinnast madalamaid hindasid.
Vali kuupäev ja hind
Detailne reisiinfo
Hotellist
Asukoht
- Kaugus kuurordi keskusest on umbes 700 m (Livigno)
- Kaugus bussipeatusest umbes 10 m
- Kaugus lennujaamast umbes 218 km (Bergamo)
- Kaugus lähima suusatõstukini umbes 1 km
Suusabussi peatuse lähedal
Hotell
- Tubade arv – 18
- Baar (lisatasu eest)
- WiFi
- Pagasiruum
- Garaaž
- Lift
- Päikeseterrass
- Küttega suusaruum
- Hotelli ametlik kategooria – 4*
Lastele
- Beebivoodi (päringu alusel, lisatasu eest)
- Beebitool restoranis (päringu alusel)
Märkused
- Hotelli kirjelduses märgitud toitu ja jooke serveeritakse hotelli juhtkonna poolt kehtestatud kontseptsiooni alusel lisatasu eest, sõltuvalt broneeritud toitlustustüübist.
- Informatsioon hotelli kirjelduse, hotelli teenuste, nende aegade ja hindade kohta võib muutuda
- Kodulehekülg: www.vettalivigno.it
- (Sellel kodulehel leitavat informatsiooni haldab ja ajakohastab hotell. Reisikorraldajal puudub vastutus antud veebilehel avaldatud teabe kohta)
Hotelli eelnevate kirjelduste ajalugu
Itaalia – mullikate, härgade ning hinge kodu
Lühitutvustus
- Pindala – 301 230 km²
- Rahvaarv – 59,55 miljonit (2020. a)
- Pealinn – Rooma
- Rahaühik – euro
- Keel – itaalia
- Religioon – Rooma katoliku usk
Noppeid ajaloost

Itaalia on üheaegselt üks maailma vanimaid kui ka nooremaid riike: Itaalia ühendamine sai teoks alles 1871. aastal. Apenniini poolsaare hõimudest tõusid 1000 a.e.Kr esile näiteks latiinid ja sabiinid. 753. a. e.Kr panid sabiinid aluse Antiik-Roomale. Esimestel sajanditel kasvas Antiik-Rooma hiiglaslikuks impeeriumiks, hõlmates suure osa Euroopast, Põhja-Aafrikast ja Väike-Aasiast, kuid 476. aastal keisririik vandaalide (idagermaanlased) tegevuse tagajärjel lagunes. Aastal 756 loodi sõltumatu Vatikani kirikuriik. Itaalia rahva ja keele areng sai alguse 10.-11. sajandil. Itaalia maffia juured ulatuvad tagasi 18. sajandi lõppu. Esialgu oli tegemist Sitsiilia talunike salaorganisatsiooniga. Mitmete sajandite vältel üritasid mitmed Euroopa suurriigid allutada Apenniini poolsaart oma kontrollile, kuni 19. sajandil alustas Garibaldi sõda Itaalia ühendamiseks. 1860. aastal juhtis G. Garibaldi Sitsiilia vallutusretke, mille tulemusel saar taas Itaalia valdusse läks. Itaalia on üks NATO ja Euroopa Liidu asutajariike. Alates 2001. aastast on riigis rahana käibel euro.
Rahvusköök

- Itaallased on kuulsad kui head kokad juba üksnes seetõttu, et vanim teadaolev kokaraamat on kirjutatud Vana-Rooma impeeriumis. Itaalia – pasta, pitsa, oliiviõli, espresso, cappuccino ja veini maa.
- Polenta - riisi- ja maisijahust tehtud koogike.
- Trifola d'Alba - valge trühvel.
- Arancini – riisipallid.
- Sarde beccafico – sardiinisuupisted.
- Panelle – Palermost pärit friteeritud kikerhernejahust suupisted.
- Tiramisu – kohvist, toorjuustust ja küpsistest valmistatud kook.
- Gelato - Itaalia jäätis, mida tavaliselt valmistatakse üksnes piimast ning maitsestatakse kohvi, šokolaadi ja puuviljadega.
Majutusinfo

Hotellid ja korterid vastavad Euroopa standarditele. Tavaliselt on suusakuurortidesse ehitatud väikesed mugavad majad (sõltub regioonist). Austria maapärane stiil, mugavus ja pedantlikud kombed domineerivad lõuna Tyrolis. Lombardy regioonis on säilinud kõige rohkem Itaalia kultuuri, sellepärast on enamus hotelle säilitanud originaalse vana stiili. Uued majad on tavaliselt kaasaegselt varustatud. Hotellid ja külalistemajad pakuvad toitlustust – hommikusöögiks Rootsi laud, õhtusöök valitakse menüüst. Inimesed, kes elavad korterites, hoolitsevad oma söögi eest ise. Korterite koristamine on tavaliselt lisatasu eest – võib olla kohustuslik.
Hea teada!

Tööaeg. Nädala sees ja laupäeviti on poed avatud kell 9:30–20:00, pühapäeviti pärastlõunal. On tavaline, et siesta ajal (sageli kella 13:00 ja 16:00 vahel) on kauplused suletud. Pangad on nädala sees avatud kell 8:30–13:30. Mõned pangad töötavad ka pärastlõunal (14:15–15:00 või 14:30–15:30).
Jootraha. Kuigi on tavaks jätta restoraniteenindajatele jootraha 5-10% arve summast ja veidi ka hotellitöötajatele, sisaldavad restoraniarved, kui pole märgitud teisiti, nn leiva- ja lauateenindusmaksu (coperto).
Transport. See, millist transporti eelistada, sõltub kohast ja linnast. Rooma avastamiseks on parim viis buss või tramm. Veneetsias tuleb liigelda jalgsi või paadiga. Palermos on liiklustihedus suur, mistõttu on parim viis edasijõudmiseks kõndimine. Taksode puhul kasutage üksnes legaalseid, takso märgi ja taksomeetriga varustatud taksosid. Sageli võtavad taksojuhid lisatasu iga pagasiühiku kohta. Pidage silmas asjaolu, et taksohinnad varieeruvad, mistõttu tutvuge kindlasti enne taksosse istumist tariifidega.
Kingituseks. Esmaklassilised Itaalia juustud.
Tunnetage Itaaliat

Nautige Itaalia Alpide ilu ja võlu.
Itaaliat ei ole võimalik ette kujutada jalgpallita. Jalgpall on riigi fenomeniks. Itaalia temperamentsed jalgpallifännid ehk tifozi'd on tuntud üle kogu maailma. Fännidel on oma klubid, kohvikud, välismärgid. Ärge jätke seda märkamata.
Kuulake vähemalt korra Itaalia ooperit.
Võtke ette matk vulkaani tippu (Etna vulkaan on Euroopa kõrgeim).
Proovige pitsat, tõelist Itaalia kohvi ja kuulsaid Itaalia veine.
Bormio
Alta Vatellina suusapiirkonna kõige esinduslikum kuurort on Bormio. Mägiküla on 2000 aasta vanune ja meelitab külastajaid autentse arhitektuuri, imelise maastiku, romantiliste kohvikute ja unikaalse termide kompleksiga, mida 1493. aastal külastas Leonardo da Vinci. „Bagni Nuovi“ ja „Bagni Vecchi“ termaalvee spaad asuvad kõrvalises piirkonnas keset mägesid. Seal on üheksa looduslikku kuumaveeallikat, mis saavad alguse Dolomiitidest Bagni Monumental Park’ist. Veelgi enam, Bormio on kuulus kõrge mineraalide sisaldusega kuumaveeallikate poolest, mis on ainsad omataolised Alpide lõunaosas. Allikate temperatuur on aastaajast sõltuvalt vahemikus 36 °C ja 43 °C (talvel kuumem ja suvel jahedam). Allikate juurde pääseb taksoga. Lisaks termidele pakub Bormio suurt hulka puhkamisvõimalusi igale maitsele: ööklubid, diskod, luksulikud poed, spordikompleks, siseuisuhall ja Stilfser Jochi rahvuspark, kus saab näha puutumatut alpiloodust. Kiirelt arenevas Bormios asuvad ka moodsad võimalikult hästi ettevalmistatud suusarajad igale tasemele, lisaks suusatajasõbralik tõstukisüsteem. Bormio kuulub kõrgetasemeliste alpikuurortide hulka ja on hinnatud maailma parimate suusatajate seas. Igal aastal jõulude ja uue aasta vahel võõrustatakse siin meeste maailmakarikasarja viimast etappi kiirlaskumises. Ekstreemsuusatamise fännid naudivad kahtlemata Cima Biancat, 3017 m kõrguselt mäelt avaneb vaade tervele Alta Vatellina piirkonnale. Bormio pikim rada on 10 km, rajad asuvad 1225–3012 m kõrgusel merepinnast. Bormio kuulub Alta Vatellina suusapiirkonda, mis hõlmab lisaks ka Livignot, Santa Caterinat ja Val di Dentrot. Alta Vatellina suusapassiga pääseb orus kõikjale. Bormio ja eelmainitud piirkondade vahel sõidab suusabuss. Suusatõstuki pass liinil Bormio – Val di Dentro – Santa Caterina on odavam, see kehtib 38 tõstukis ja sellega pääseb 106 km suusaradadele.

Canazei
Canazei on Val di Fassa suusapealinn. Elav ja päikseline linn on tuntud arvukate hotellide, poodide ja restoranide poolest. Sealt ei puudu ka peod, bassein ja kino. Canazei Cabinovia Belvedere keskusest viib köisraudtee 1926 m kõrgusele Mount Pecoli. Tipust jõuab alla suusatades kahte suunda, mis märgitud kas rohelise või oranžiga. Punane rada viib otse alla linna. Kõrvalasuv Alba di Canazei pakub Funivia Ciampaci suusalifti kaudu otseühendust Ciampac–Buffaure suusaalaga. Canazei pakub ka lastehoidu ja spetsiaalselt lastele mõeldud suusaliftiga suusarada.

Predazzo
Predazzo on Val di Fiemme kõige populaarsem suusakuurort. Seal asuvad nii basseinidega spordiklubid, jäähall kui ka arvukalt poode ja populaarseid baare. Üheks Predazzo peamiseks vaatamisväärsuseks on hiigelsuur suusahüppestaadion, kus vahemikus 1991-2003 peeti maailmakarika võistlusi. Predazzo-Gardone gondel viib suusatajad otse Latemare suusakeskusesse. Kõik Val di Fiemme suusaregiooni kuurordid asuvad kõrvuti, tagades seeläbi lihtsa linnadevahelise ligipääsu. 6 km kaugusel Predazzost, teel Passo Rollesse, asub Bellamonte kuurort (1372 m). Valle del Travignolo aasadel laiuvat Bellamontet eristavad heinaküünid, mis annavad külale iidse ja võluva õhustiku. 5 km kaugusel Predazzost asub Paneveggio looduspark, kus tõmbenumbriks on hästi säilinud maaliline maastik.

Val di Sole
Val Di Sole - Muinasjutulised mäemütsid Kesk-Alpides, mägisuusatrassid pikkusega 270 km ja peaaegu 100 köisraudteed Val di Sole kuurordis lihtsalt meelitavad suuskadele ja laskuma mööda lumiseid radasid.
Tõlkes itaalia keelest tähendab see Päikeselist orgu. Oru nimevalik pole juhuslik. Pehme kliima, ja palju päikeselisi päevi Val di Soles kutsuvad paljusid suusaspordi armastajaid. Peale selle pakub see mägikuurort veel sadu teisi fantastilisi tegevusi lumes: murdmaasuusatamine, meelelahutus lastele, põhjamaine suusatamine, talvine mägironimine, uisutamine, koerarakendi juhtimine ja palju muud.

Campitello
Campitello on Val di Fassa suusaregiooni suuruselt teine kuurort. See on tuntud 19. Sajandi alpinisti Luigi Ricci sünnikohana. Campitello asetseb oru kitsas nõlvas, Sassolungi ja Rodella mäemassiivide vahel. 110 inimest mahutav hiigelsuur köisraudtee viib suusatajad vaid mõne minutiga majesteetlike Sassolungi tippudeni, kust saab alla laskuda ükskõik millises Sella Ronda suunas. Sama köisraudtee viib suusatajaid ka alla Campitellosse. 2 km kaugusel asuvasse Canazeisse viib teid tasuta suusabuss.

Cavalese
Cavaleses saavad spordisõbrad nautida nii Alpe Cermise nõlvasid, Lagorai mägede metsikuid radu, lisaks veel suusaekskursioone mägedes. Cavalese kuurordil on pikaajalised ajaloolised traditsioonid, ulatudes 12. sajandisse, mil see oli veel tööliste keskus. Hiljem sai Cavalesist Val di Fiemme oru poliitiline, religioosne ja majanduslik pealinn. 16. sajandil asus seal ka Trento piiskopi residents. Alates 19. sajandist on Cavalese olnud jõuka Fiemme kogukonna keskuseks. Oru rikkad elanikud ehitasid suurel hulgal uhkeid paleesid ning kaunistasid neid freskodega, meenutades nii Cavalese suursugust minevikku. Fondovalle-Doss dei Laresi gondlid võimaldavad otsese ligipääsu kuurordist lähimasse suusaareaali Alpe Cermisesse.

Livigno
Kuurort asub Põhja-Alpides 25 km pikkuses orus. Livigno on üks odavamaid Alpi kuurorte. Itaallased ütlevad, et Livigno on väike muinasjutu¬linn. Kõik majad on siin ehitatud puust ja kivist. Kuurordina on Livigno alles noor, ent see kasvab jõudsalt. Livignos ootavad puhkajaid lummav maastik ning suurepärased võimalused talispordi¬mõnude nautimiseks. Livigno asub Šveitsi piiri lähedal. Mäesuusakuurordi Bormioni jääb siit 35 km ning maailma ühe populaarsema kuurordi Sankt Moritzini ligikaudu 45 km. Livigno suusa-alad on erinevatel nõlvadel (Carosello ja Motollino pooled). Siinsed rajad sobivad iga taseme suusatajatele ja lumelauduritele. Talispordisõprade tarvis sõidavad bussid, mis viivad puhkajaid kuurordi mis tahes nurka. Alta Vatellina abonemendi omanikud võivad suusatada ka naabruses olevate Bormio, Santa Caterina ja Valfurva kuurortide radadel. Livigno org on novembrist aprillini kaetud kuiva ja rabeda lumega. Linnas tegutseb mitu spordikooli, mida juhivad kogenud instruktorid, kes korraldavad korra nädalas demonstratsioone öisel rajal. Livignos saab külmunud järvel rallit sõita ning kuurordis on ka kelgurada ja liuväljak. Suusatajatel jätkub Livignos tegevust õhtutigi, mil puhkajaid ootavad restoranid, kohvikud, baarid ja ööklubid. Turiste meelitab Livignosse ka käibemaksuvabadus – siin on üle 200 käibemaksuvaba kaupluse. Livignost sõidavad suusabussid Rooma-aegsesse linna Bormio, kus on võrratu termide kompleks Bagni Vecci. Bormio termides on 30 kuumaveeallikat, puhkajaid ootavad Rooma-aegsed, keskaegsed ja imperaatorlikud saunad, tepidaarium, kolidaarium, frigidaarium, sooja-vee¬bassein vabas õhus ning mitmesugused vannid. Termidesse lubatakse alates 14. eluaastast.

Madonna di Campiglio
Madonna di Campiglio on rahulik ja elegantne linn, mis asub 1520 m kõrgusel tohutu suures orus Brenta Dolomiitide ja Adamello ja Presanella liustike vahel. See on kindlasti Itaalia number üks suusakuurort ja ka üks kõige tähtsamatest kuurortidest Alpides. Kuna see on ümbritsetud erinevate mägedega, siis on seal talvel võimalik suusatada lugematute kilomeetritega radadel, mis asuvad kuni 2600 m kõrgusel ja on erinevate raskusastmetega. Veelgi enam, linna keskusest lahkuda ja tagasi tulla on võimalik oma suuski jalast võtmata. Praegu mahub suusaalale 57 tõstukit ja 150 km pikkuses radu, mida saab kasutada rohkem kui 31 000 inimest tunnis. Kuurordil on 50 000 m2 suurune lumepark, 40 km murdmaasuusaradu ja ühendus Pinzolo, Folgarida ja Marilleva radadega. Madonna di Campiglio on kuulus oma luksusliku elustiili poolest, vaid veidi maad linnast eemal asuvad järved, orud, jõed, alpikarjaste majakesed ja onnid.

Selva
Selva asub Val Gardena oru lõpus 1563 m kõrgusel muljetavaldava Sella jalamil, võluvate Sassolungo mägede ja Puezi rühma vahel, Dolomiitide südames. Siit jõuab Sella ja Gardena mäekurude kaudu ladiini naaberorgudesse Val Badiasse ja Val di Fassasse. Talispordi harrastajatele see asukoht meeldib, sest Selva on osa Sella Rondast, ringist, mille saab teha suuskadel ümber Sella mäe. Maailma suurim suusakarussell hästihooldatud nõlvade ja kõigi raskusastmetega on sealsamas. Suusatamine otse majutuspaiga kõrval - suusatõstukid on lähedal, mäest üles ja alla saab liikuda kiiresti ja nii on Selva kõige mugavam võimalus nautida täielikult oma suusapuhkust. Elavaloomulises keskuses on palju poode, baare ja restorane. Siin saate teha kena jalutuskäigu ning lõõgastuda, juues värskendavat aperitiivi või aromaatset kohvi ja nautida Dolomiitide panoraami.

Pozza di Fassa
Pozza di Fassa on väike ja rahulik küla oru keskel. Suusalift tagab ligipääsu Buffaure suusaalale, kust leiab ka valgustatud spordiraja Aloch. Pozza di Fassa asub 9 km kaugusel Campitellost ja 11 km kaugusel Canazeist. Linnas leidub mitmeid baare, restorane ja poode. Veebruaris peetakse Pozza di Fassas traditsioonilist ja värvikirevat Ladina karnevali, kust ei puudu ka legendaarsed kangelased ja muinasjututegelased.

Dimaro
Dimaro on üks Val di Sole peamisi majanduskeskusi, kuhu koguneb palju turiste. Lähima Folgarida linnakeses oleva suusatõstukini jõuab bussiga 10 minutiga. Dimaro lähedal asub ka Monclassico linnake. Siin kurseerib Val di Sole linnakesi suusaradadega ühendav rong Dolomiti Express. Dimaro ajalugu ulatub Vana-Rooma aegadesse. Kiiresti laienev linnake hämmastab pidevalt uute hoonetega, mille hulgast paistab silma Avalik teater. Ajaloolise šedöövrina avaldab muljet püha Laurentiuse kirik, mis paistab silma oma väga vanade freskodega. Lisaks kaunistavad linnakest eri suurusega purskkaevud. Dimaros võivad talvise meelelahutuse harrastajad nautida kõiki Folgarida-Marilleva radade eeliseid. Kui tasuta suusabussiga Folgaridasse sõita, saate õhtul rongi või bussiga Marillevast tagasi tulla. Siit saab ka kergesti Madonna di Campigliosse ja teistesse piirkonna mäesuusakuurortidesse minna. Sajad kilomeetrid eri raskusastmega suusaradu võimaldavad Itaalia Alpidest tõeliselt mõnu tunda.

Giustino
Giustino (776 m)
Giustino on tüüpiline alpiküla, kus kohalikku elu on pikka aega kujundanud keraamikatööstuses kasutatava naatriumpäevakivi ehk albiidi kaevandamine. Nüüd on paigast kujunenud suurepärane turismikeskus nii suviseks kui talviseks puhkuseks. Suur osa külast asub Adamello Brenta rahvuspargis Pinzolo lähedal. Siin on palju võimalusi aktiivse puhkuse nautimiseks: suvel matkamine ja mägedes jalgrattaga sõitmine, talvel suusatamine, lumelauasõit ja palju muud põnevat. Lisaks tasub Giustinos külastada 1200. aastast pärinevat Santa Lucia kirikut, kus asuvad silmapaistvad Simone Baschenis'e freskod ning hinnaline puidust altar, mille autoriks on Stefano Lamberti. Huvitavaid avastusi leiab ka Giustino raekojast, mis asub orus - kunagise kaevanduse köisraudtee jaamas. Giustinost on lihtne kõigi Val Rendena suusaradadeni jõuda. Dolomiidi-Alpide harjadele viivad 61 tõstukit. Neist paigust võib leida väga palju talviseid meelelahutusi, mistõttu tulevad siia puhkama nii lastega pered kui ka mäesuusaässad. Viimaseid ootab ees tõsine väljakutse – DoloMitica rada. Sellel on kaks laskumismarsruuti: üks pikkusega 3,5 km, teine – 5,5 km, kalle ulatub kohati 70 protsendini. Kokku on siin 2 musta, 9 punast ja 2 sinist rada.

Malė
Malé on Val di Sole piirkonna pealinn ja peamine halduskeskus. Folgarida linnakeses asuva lähima suusatõstukini viib buss teid 15–20 minutiga. Veel kiiremini ja mugavamalt saab Dolomiti Express rongiga Daolasa tõstuki juurde, milleni on rongipeatusest vaid 100 m. Selle tõstukiga saab kõigi Folgarida-Marilleva suusaradade ja teiste Val di Sole kuurortide juurde. Malés on kohalikud baarid, restoranid ja hubased ärid. Siin asuvad ka autorendipunktid, pangad ja muud asutused. Pealegi pakub mäesuusaradadest kaugemal paiknev linnake ka madalamaid hindu. Malést mõne kilomeetri kaugusel asuvad Alpi lume poolt puutumata rohelised alad – seal paiknevad The Rabbi Spa ja The Pejo Spa tervisekeskused. Siin pakutakse erinevaid raviteenuseid, lõdvestavaid vanne ja tehakse suurepärast massaaži.

Val Gardena on vapustav 15 km pikkune org suurejoonelise ja võimsa lubjakivimassiivi Sella lähedal. Piirkond on tuntud väga heade suusaradade poolest. Koos kolme teise Dolomiidi-Alpide suusapiirkonnaga (Val di Fassa, Arabba-Marmolada ja Alta Badia) on Val Gardena osa Sella Ronda mäestikust.
Val Gardena kuulsaim vaatamisväärsus on Sassolungo (itaalia keeles „pikk kivi”) mäetipp, mis on väga erilise kujuga. 1970. aastal toimusid seal mäesuusatamise maailmameistrivõistlused, mis tegid sellest ühe maailma kõige nõutuma suusapiirkonna. Tippsportlased tulevad üle kogu maailma Val Gardenasse, et osaleda iga-aastastel maailmakarika võistlustel. Võistlus leiab aset 3500 m pikkusel Saslongi suusarajal, mida peetakse kõige ohtlikumaks rajaks Dolomiitides.
Val Gardena suusapiirkond, kuhu kuuluvad kolm küla (Ortisei, St. Cristina ja Selva), laieneb pidevalt ja on suusatõstukite abil ühendatud üha rohkemate kuurortide ja suusaaladega. Seal on tohutul hulgal erinevaid suusaradu igale maitsele ja erinevate oskustega suusatajatele. Suusatõstukid ühendavad Val Gardenat Alpe di Siusiga. Sella Ronda, mis ühendab Val Gardena, Alta Badia, Arabba-Marmolada ja Val di Fassa, pakub kokku 500 km ulatuses erinevate raskusastmetega suusanõlvasid.
Peale suusatamise leiab Val Gardenast rohkelt meelelahutust. Seal asuvad nii vabaõhu- kui siseuisuväljakud, tennisväljakud, saunad, basseinid ja on võimalus saaniga sõita. Aprè ski suusaelu on samuti rikkalik ja elav. Toit Val Gardenas on omapärane: kõrvuti Itaalia veini ja pastaga on võimalik maitsta saksapärast liha ja kartulit.

Val di Fassa
Val di Fassa suusaregioon Dolomiitide südames on tuntud oma lummava looduse ja piiritute suusatamisvõimaluste poolest. Seda ümbritsevad Roda di Vael, Catinaccio ja Sassolungo majesteetlikud mäetipud ning Sella ja Marmolada massiivid. Samuti on org koduks iidse rahvuse järeltulijaile, kes on siiani säilitanud oma keele- ja kultuuritraditsioonid. Val di Fassa org hõlmab kahte peamist suusaareaali. Suurim ja populaarseim asetseb Canazei ja Campitello kuurortide lähedal. Liftisüsteem ühendab seda veel kolme maailmakuulsa alpikuurordi Val Gardena, Alta Badia ja Arabba-Marmoladaga, mis kõik kokku pakuvad ligi 500 km pikkuseid suusaradu. Suusatajate eriline lemmik ongi ekskursioon Sella massiivi, mis on tuntud oma maalilise ümbruse poolest.
Val di Fassa teine peamine suusapiirkond, mis küll suuruselt väiksem, ent seda päikselisem, hõlmab Pozza ja Vigo di Fassa kuurorte. Sealt avaneb enneolematu vaade Marmoladale, Dolomiitide kõrgeimale tipule. Siin puudub otseühendus Sella Rondaga ning seetõttu on paik ka vähem rahvarikkam kui Canazei või Campitello. Mõned korrad nädalas pakub Pozza ka öise suusatamise võimalusi. Huvilised saavad nautida sumedat laskumisrada, mis lookleb mööda mäe põhjapoolset nõlva, Alba küla kohal, mida katab alati värske lumi. Val di Fassa külasid ja suusalifte ühendab tasuta buss. Val di Fassa/Carezza suusapass tagab juurdepääsu ka Pozza, Alba ja Vigo di Fassa nõlvadele. Dolomiti Superski suusapass annab lisaks pääsu Sella Ronda radadele ning teistelegi Dolomiitide kuurordi suusapiirkondadele.

Ortisei
Ortisei asub 1236 m kõrgusel merepinnast ja on Val Gardena peamine küla. Küla on ümbritsetud majesteetlike mäetippudega, kuna asub keset UNESCO maailmapärandisse kantud Dolomiite. Ortisei on rikka ajalooga, kus juba iidsetest aegadest on tegeletud kauplemisega. Rohkem kui kaks sajandit on Lõuna-Tirooli puhkekuurorti peetud rahvusvaheliseks puidunikerdamise keskuseks. Puidukunst, mis on valmistatud Ortiseis Val Gardenas, on märk kvaliteedist ja traditsioonidest. Kuurordis on suurepärased suusarajatised. Moodsad suusatõstukid ühendavad Ortiseid Seceda ja Alpe di Siusi suusaaladega. Seceda ja Ciampinoi suusaalad on ühendatud elektrimetrooga Val Gardena Ronda Express.

Santa Kristina
St. Cristina küla asub Ortisei ja Selva vahel, muljetavaldava Sassolungo jalamil. Ümbritsetud Dolomiitidest ja õitsvatest alpikarjamaadest on St. Cristina populaarne puhkekoht. Talvekuudel pakub St. Cristina hooldatud ja kõigis raskusastmetes nõlvu, mis on kõik ühendatud Sellaronda ja Gardenarondaga. Col Raiser, Seceda põhjas ja Monte Pana lõunas kuuluvad küla tuntud suusakuurortide hulka. The Nordic suusakeskuses Monte Panas asub kaks suusahüppemäge ja murdmaasuusatamise keskus, kus on üle 30 km murdmaasuusaradu. Arvukatele külalistele meeldib St. Cristina keskne asukoht, sest kõik tõstukid on ligiduses ning siit on parim juurdepääs Dolomiti Superski suusaalale. Dolomiitides asuv St.Cristina on mäesuusatamise maailmameistrivõistluste toimumispaigaks. Meeste slaalomi ja kiirlaskumise võistlus toimub igal aastal Saslongi nõlval. Puidunikerdamisel on oluline osa St. Cristinas ja kogu Val Gardenas. Paljud kauplused pakuvad käsitööna valmistatud pühasid ja ilmalikke puidust nikerdatud esemeid.

Alta Valtellina
Alta Valtellina keskus pakub aastaringselt lõõgastumisvõimalusi nii sportimis-, lõbutsemis- kui kultuurielamuste näol. Talvekuudel pakub suusaala, mis koondab Bormio, Livigno, Santa Caterina Valfurva ja Valdidentro/San Colombano, mitmeid suusaradu igal tasemel suusatajatele, sealhulgas ka professionaalidele.
Ligi seitsekümmend suusalifti, suutelised teenindama 90 000 inimest tunnis, võimaldavad suusatada 230 kilomeetri pikkustel täiuslikel laskumisradadel, taustaks suurepärane loodus 1800 meetri kõrgusel (viimane on Alpide kõrgeim altituudimuudatus suusaliftist laskumisraja lõpuni).
Samuti leidub siinse rikkumata looduse keskel 95 kilomeetrit murdmaa- ja laskesuusatamisradu. Lisaks on Alta Valtellinas võimalik sõita veel lumelauaga, suusatada telemark- ja vabastiilis, harrastada mäesuusatamist ning kelgukoerasporti ja kepikõndi, lisaks ka räätsadega matkata, uisutada ning sõita ATV-dega.
Alta Valtellinas asuvad linnad on tänu oma asukohale, spordirajatistele ja Stelvio rahvuspargi ekskursioonidele (viimane üks suurimaid looduskaitsealasid Euroopas) populaarsed ka suvel. Samuti kujutab Stelvio endast üht Euroopa oluliseimat suvist suusaregiooni.
Mitmed haljad loodusrajad sobivad nii matkamiseks kui mägirattasõiduks. Nauditava puhkuse osana on võimalik ostelda Livigno tax-free alas või ujuda kuumaveeallikates, kus temperatuur püsib 38 - 41° C vahel.

Pinzolo
Val Rendena ülemises osas asub Pinzolo, mida ümbritsevad Brenta mäestik, Adamello ja Presanella mäed. See on tuntud turismikuurort, mida hakati arendama 1960ndatel. Linna suusaalal on palju hästihooldatud radu, mida teenindavad kaasaegsed tõstukid. Rajad, mis on eelkõige keskmise raskusastmega, kuid sobivad ka algajatele. Proovimist väärt on suuskadel mägironimise ekskursioon, rahulikum jalutuskäik spetsiaalsete lumesaabastega või isegi tiiblangevarjuga lendamine, et avastada külalislahke kuurordi võluvamaid külgi.

Val Rendena
Val Rendenas on palju paiku, kus nautida suurepärast puhkust, kaasa arvatud Pinzolo ja Madonna di Campiglio, looduse meistriteos, mida ümbritseb Adamello Brenta looduskaitseala, Trentino suurim kaitsealune piirkond. Läänes asuvad majesteetlikud Adamello ja Presanella graniitrahnud, seal on ka metsik Val Genova ja imeline Nardise juga; idas asuvad võimsad Brenta Dolomiidid.
Piirkonna tähtsaim linn, Madonna di Campiglio, hakkas turismindusega tegelema 19. sajandil ja on säilitanud oma võlu tänaseni. Keskaegsete juurtega kaasaegne linn, kus on olulisi näiteid arhitektuurist ja religioossest kunstist, on Val Rendena turismikeskuseks.
Val Rendena sirutub mööda Sarca oru põhja ja jalgrattarada, seal asuvad üllatavad kõrvalorud ja omapärased külad. Kõrgekvaliteetsete spordirajatiste hulgas on jalgpalliväljakud, jäähallid, basseinid ja jõusaalid. Dolomiti di Brenta Bike pakub mägijalgratta matku nii algajatele, peredele kui ka treenitud sportlastele. Matkahuvilised leiavad siit hulgaliselt radu, mis viivad kõrgele mäkke onnide juurde ja mis järgivad klassikalist Dolomiitide matkaekskursiooni. Radu on 150 km pikkuses, nii lihtsaid kui raskemaid. Golfiga saab tegelda Campo Carlo Magno ja Rendena golfiklubides.

Marilleva
Marilleva 900 on küla nimi, mis ulatub 900 m üle merepinna ja asub Val di Sole oru südames Noce jõe kaldal. See küla pakub arvukalt vaba aja veetmise võimalusi. Juba paar aastat pääseb Marilleva 900 külasse Trento-Malè rongiga. Marilleva 1400, nagu nimigi ütleb, asub 1400 m üle merepinna. Marilleva 900 ja Marilleva 1400 on ühendatud 12-kohalise gondel-tõstukiga. Marilleva on ennekõike kuulus tänu oma suurepärasele suusaalale, mis on ühendatud Madonna di Campiglio, Pinzolo ja Folgarida suusakeskustega – suusanõlvasid on umbes 150 km ulatuses. See paik sobib ka algajatele, kuna seal on palju siniseid nõlvu. Need, kes armastavad murdmaasuusatamist, pääsevad Marilleva 900-st kergesti Commezzadura murdmaasuusaradadele.

Suusakuurordid
ALTA VALTELLINA (1225 – 3012 m)

Alta Valtellina keskus pakub aastaringselt lõõgastumisvõimalusi nii spordi-, meelelahutus- kui kultuurielamuste näol. Talvekuudel pakub suusaala, mis koondab Bormio, Livigno, Santa Caterina Valfurva ja Valdidentro/San Colombano, mitmeid suusaradu igal tasemel suusatajatele, sealhulgas ka professionaalidele.
Ligi seitsekümmend suusalifti, suutelised teenindama 90 000 inimest tunnis, võimaldavad suusatada 230 km pikkustel täiuslikel laskumisradadel, taustaks suurepärane loodus 1800 m kõrgusel.
Samuti leidub siinse rikkumata looduse keskel 95 km murdmaa- ja laskesuusatamisradu. Lisaks on Alta Valtellinas võimalik sõita veel lumelauaga, suusatada telemark- ja vabastiilis, harrastada mäesuusatamist ning kelgukoerasporti ja kepikõndi, lisaks ka räätsadega matkata, uisutada ning sõita ATV-dega.
Alta Valtellinas asuvad linnad on tänu oma asukohale, spordirajatistele ja Stelvio rahvuspargi ekskursioonidele (viimane üks suurimaid looduskaitsealasid Euroopas) populaarsed ka suvel. Samuti kujutab Stelvio endast üht Euroopa olulisemat suvist suusaregiooni. Mitmed haljad loodusrajad sobivad nii matkamiseks kui mägirattasõiduks. Nauditava puhkuse osana on võimalik ostelda Livigno tax-free alas või ujuda kuumaveeallikates, kus temperatuur püsib 38 - 41°C vahel.
VAL DI SOLE (1520–2505 m)

Muinasjutulised mäemütsid Kesk-Alpides, mägisuusatrassid pikkusega 270 km ja peaaegu 100 köisraudteed Val di Sole kuurordis lihtsalt meelitavad suuskadele ja laskuma mööda lumiseid radasid.
Tõlkes itaalia keelest tähendab see Päikeselist orgu. Oru nimevalik pole juhuslik. Pehme kliima, ja palju päikeselisi päevi Val di Soles kutsuvad paljusid suusaspordi armastajaid. Peale selle pakub see mägikuurort veel sadu teisi fantastilisi tegevusi lumes: murdmaasuusatamine, meelelahutus lastele, põhjamaine suusatamine, talvine mägironimine, uisutamine, koerarakendi juhtimine ja palju muud.
VAL RENDENA (800-2500 m)

Val Rendenas on palju paiku, kus nautida suurepärast puhkust, kaasa arvatud Pinzolo ja Madonna di Campiglio, looduse meistriteos, mida ümbritseb Adamello Brenta looduskaitseala, Trentino suurim kaitsealune piirkond. Läänes asuvad majesteetlikud Adamello ja Presanella graniitrahnud, seal on ka metsik Val Genova ja imeline Nardise juga; idas asuvad võimsad Brenta Dolomiidid.
Piirkonna tähtsaim linn, Madonna di Campiglio, hakkas turismindusega tegelema 19. sajandil ja on säilitanud oma võlu tänaseni. Keskaegsete juurtega kaasaegne linn, kus on olulisi näiteid arhitektuurist ja religioossest kunstist, on Val Rendena turismikeskuseks.
Val Rendena sirutub mööda Sarca oru põhja ja jalgrattarada, seal asuvad üllatavad kõrvalorud ja omapärased külad. Kõrgekvaliteetsete spordirajatiste hulgas on jalgpalliväljakud, jäähallid, basseinid ja jõusaalid. Dolomiti di Brenta Bike pakub mägijalgratta matku nii algajatele, peredele kui ka treenitud sportlastele. Matkahuvilised leiavad siit hulgaliselt radu, mis viivad kõrgele mäkke onnide juurde ja mis järgivad klassikalist Dolomiitide matkaekskursiooni. Radu on 150 km pikkuses, nii lihtsaid kui raskemaid. Golfiga saab tegelda Campo Carlo Magno ja Rendena golfiklubides.
VAL DI FEMME (1280 – 2380 m)

Val di Fiemme, üks kõige populaarsemaid suusakuurorte, on lemmikuks ka selle ala professionaalidele. Kuurort on aastaid olnud maailmakarika ürituste toimumispaigaks. Paik on magnetiks nii suusatajaile kui ka teistele talispordiharrastajaile. Siin korraldatakse suusatamis-, laskesuusatamis- ja lumelauavõistlusi, mille kõrvalt ei puudu ka muu talvine meelelahutus. Val di Fiemme on väravaks Dolomiitidele. See koosneb viiest suusaalast: Latemare (43 km suusaradu; suusaliftid Predazzos, Pampeagos ja Obereggenis), Alpe Cermis (23 km suusaradu; suusaliftid Cavaleses), Alpe Lusia–Bellamonte (24 km suusaradu, suusaliftid Moenoses ja Casteliris), Jochgrimm (4 km suusaradu) ja Passo Rolle (11 km suusaradu). Optimaalselt väljatöötatud infrastruktuur võimaldab lihtsa ligipääsu ükskõik millistele suusabussidele. Val di Fiemme org on koduks ka mitmele suusakuurortidele, neist suurimad Cavalese ja Predazzo.
VAL DI FASSA (1320–2950 m)

Val di Fassa suusaregioon Dolomiitide südames on tuntud oma lummava looduse ja piiritute suusatamisvõimaluste poolest. Seda ümbritsevad Roda di Vael, Catinaccio ja Sassolungo majesteetlikud mäetipud ning Sella ja Marmolada massiivid. Samuti on org koduks iidse rahvuse järeltulijaile, kes on siiani säilitanud oma keele- ja kultuuritraditsioonid. Val di Fassa org hõlmab kahte peamist suusaareaali. Suurim ja populaarseim asetseb Canazei ja Campitello kuurortide lähedal. Liftisüsteem ühendab seda veel kolme maailmakuulsa alpikuurordi Val Gardena, Alta Badia ja Arabba-Marmoladaga, mis kõik kokku pakuvad ligi 500 km pikkuseid suusaradu. Suusatajate eriline lemmik ongi ekskursioon Sella massiivi, mis on tuntud oma maalilise ümbruse poolest. Val di Fassa teine peamine suusapiirkond, mis küll suuruselt väiksem, ent seda päikselisem, hõlmab Pozza ja Vigo di Fassa kuurorte. Sealt avaneb enneolematu vaade Marmoladale, Dolomiitide kõrgeimale tipule. Siin puudub otseühendus Sella Rondaga ning seetõttu on paik ka vähem rahvarikkam kui Canazei või Campitello. Mõned korrad nädalas pakub Pozza ka öise suusatamise võimalusi. Huvilised saavad nautida sumedat laskumisrada, mis lookleb mööda mäe põhjapoolset nõlva, Alba küla kohal, mida katab alati värske lumi. Val di Fassa külasid ja suusalifte ühendab tasuta buss. Val di Fassa/Carezza suusapass tagab juurdepääsu ka Pozza, Alba ja Vigo di Fassa nõlvadele. Dolomiti Superski suusapass annab lisaks pääsu Sella Ronda radadele ning teistelegi Dolomiitide kuurordi suusapiirkondadele.
VAL GARDENA (1236-2518 m)

Val Gardena on vapustav 15 km pikkune org suurejoonelise ja võimsa lubjakivimassiivi Sella lähedal. Piirkond on tuntud väga heade suusaradade poolest. Koos kolme teise Dolomiidi-Alpide suusapiirkonnaga (Val di Fassa, Arabba-Marmolada ja Alta Badia) on Val Gardena osa Sella Ronda mäestikust.
Val Gardena kuulsaim vaatamisväärsus on Sassolungo (itaalia keeles „pikk kivi”) mäetipp, mis on väga erilise kujuga. 1970. aastal toimusid seal mäesuusatamise maailmameistrivõistlused, mis tegid sellest ühe maailma kõige nõutuma suusapiirkonna. Tippsportlased tulevad üle kogu maailma Val Gardenasse, et osaleda iga-aastastel maailmakarika võistlustel. Võistlus leiab aset 3500 m pikkusel Saslongi suusarajal, mida peetakse kõige ohtlikumaks rajaks Dolomiitides. Val Gardena suusapiirkond, kuhu kuuluvad kolm küla (Ortisei, St. Cristina ja Selva), laieneb pidevalt ja on suusatõstukite abil ühendatud üha rohkemate kuurortide ja suusaaladega. Seal on tohutul hulgal erinevaid suusaradu igale maitsele ja erinevate oskustega suusatajatele. Suusatõstukid ühendavad Val Gardenat Alpe di Siusiga. Sella Ronda, mis ühendab Val Gardena, Alta Badia, Arabba-Marmolada ja Val di Fassa, pakub kokku 500 km ulatuses erinevate raskusastmetega suusanõlvasid. Peale suusatamise leiab Val Gardenast rohkelt meelelahutust. Seal asuvad nii vabaõhu- kui siseuisuväljakud, tennisväljakud, saunad, basseinid ja on võimalus saaniga sõita. Aprè ski suusaelu on samuti rikkalik ja elav. Toit Val Gardenas on omapärane: kõrvuti Itaalia veini ja pastaga on võimalik maitsta saksapärast liha ja kartulit.
PAGANELLA (1030–2125 m)

Paganella mäetipp Põhja-Itaalias asub 2125 m kõrgusel merepinnast, mägedes tegutseb aga moodne 100 000 m² suurune mäesuusakeskus. Piirkonnas on avatud uuendatud ja laiad, eri raskusastmega suusarajad üldpikkusega 50 km: 10 sinist rada algajatele, 12 punast rada kogenud suusatajatele ja üks must rada. Siin on ka lumepark, mis muutub lumelaudurite hulgas üha populaarsemaks, piirkonna mõnedes kuurortides on aga rajatud mugavad murdmaarajad. Paganella piirkonna valivad külastamiseks mitte ainult suusatajad, vaid ka need, kes soovivad nautida erakordseid loodusvaateid Dolomiidi-Alpidele. Seetõttu pakutakse külalistele lisaks suusasõidule ka muid meelelahutusi: tiibvarjuga lendamist või lumejalgrattasõitu. Piirkonnast võib leida mitte üksnes alternatiive aktiivsele sportimisele, vaid ka tervise- ja spaakeskusi. Uues spordikeskuses on olemas jõusaal, basseinid ja muud meelelahutused. Paganella mäesuusapiirkonnast Bergamo lennujaama on umbes 200 km. Soodsa geograafilise asendi tõttu (lennujaama läheduses asuvad ka Austria, Saksamaa ja Šveits) korraldatakse Paganellas palju võistlusi, Norra suusakoondise jaoks on see piirkond aga vähemalt 2018. aastani treeningukeskuseks saanud. Paganella piirkonnas on säilinud vanad suusasporditraditsioonid, mistõttu ei vali seda paika ainuüksi pered – siin treenivad või korraldavad võistlusi ka professionaalsed suusatajad. Juba 1950. aasta jaanuaris toimusid Paganellas esimesed 75 osalejaga slaalomivõistlused 3Tre. Neil võistlustel säras ka Itaalia mäesuusatamise maailmameister Zeno Colò.
Hotellist
Asukoht
- Kaugus kuurordi keskusest on umbes 700 m (Livigno)
- Kaugus bussipeatusest umbes 10 m
- Kaugus lennujaamast umbes 218 km (Bergamo)
- Kaugus lähima suusatõstukini umbes 1 km
Suusabussi peatuse lähedal
Hotell
- Tubade arv – 18
- Baar (lisatasu eest)
- WiFi
- Pagasiruum
- Garaaž
- Lift
- Päikeseterrass
- Küttega suusaruum
- Hotelli ametlik kategooria – 4*
Lastele
- Beebivoodi (päringu alusel, lisatasu eest)
- Beebitool restoranis (päringu alusel)
Märkused
- Hotelli kirjelduses märgitud toitu ja jooke serveeritakse hotelli juhtkonna poolt kehtestatud kontseptsiooni alusel lisatasu eest, sõltuvalt broneeritud toitlustustüübist.
- Informatsioon hotelli kirjelduse, hotelli teenuste, nende aegade ja hindade kohta võib muutuda
- Kodulehekülg: www.vettalivigno.it
- (Sellel kodulehel leitavat informatsiooni haldab ja ajakohastab hotell. Reisikorraldajal puudub vastutus antud veebilehel avaldatud teabe kohta)
Hotelli eelnevate kirjelduste ajalugu
Itaalia – mullikate, härgade ning hinge kodu
Lühitutvustus
- Pindala – 301 230 km²
- Rahvaarv – 59,55 miljonit (2020. a)
- Pealinn – Rooma
- Rahaühik – euro
- Keel – itaalia
- Religioon – Rooma katoliku usk
Noppeid ajaloost

Itaalia on üheaegselt üks maailma vanimaid kui ka nooremaid riike: Itaalia ühendamine sai teoks alles 1871. aastal. Apenniini poolsaare hõimudest tõusid 1000 a.e.Kr esile näiteks latiinid ja sabiinid. 753. a. e.Kr panid sabiinid aluse Antiik-Roomale. Esimestel sajanditel kasvas Antiik-Rooma hiiglaslikuks impeeriumiks, hõlmates suure osa Euroopast, Põhja-Aafrikast ja Väike-Aasiast, kuid 476. aastal keisririik vandaalide (idagermaanlased) tegevuse tagajärjel lagunes. Aastal 756 loodi sõltumatu Vatikani kirikuriik. Itaalia rahva ja keele areng sai alguse 10.-11. sajandil. Itaalia maffia juured ulatuvad tagasi 18. sajandi lõppu. Esialgu oli tegemist Sitsiilia talunike salaorganisatsiooniga. Mitmete sajandite vältel üritasid mitmed Euroopa suurriigid allutada Apenniini poolsaart oma kontrollile, kuni 19. sajandil alustas Garibaldi sõda Itaalia ühendamiseks. 1860. aastal juhtis G. Garibaldi Sitsiilia vallutusretke, mille tulemusel saar taas Itaalia valdusse läks. Itaalia on üks NATO ja Euroopa Liidu asutajariike. Alates 2001. aastast on riigis rahana käibel euro.
Rahvusköök

- Itaallased on kuulsad kui head kokad juba üksnes seetõttu, et vanim teadaolev kokaraamat on kirjutatud Vana-Rooma impeeriumis. Itaalia – pasta, pitsa, oliiviõli, espresso, cappuccino ja veini maa.
- Polenta - riisi- ja maisijahust tehtud koogike.
- Trifola d'Alba - valge trühvel.
- Arancini – riisipallid.
- Sarde beccafico – sardiinisuupisted.
- Panelle – Palermost pärit friteeritud kikerhernejahust suupisted.
- Tiramisu – kohvist, toorjuustust ja küpsistest valmistatud kook.
- Gelato - Itaalia jäätis, mida tavaliselt valmistatakse üksnes piimast ning maitsestatakse kohvi, šokolaadi ja puuviljadega.
Majutusinfo

Hotellid ja korterid vastavad Euroopa standarditele. Tavaliselt on suusakuurortidesse ehitatud väikesed mugavad majad (sõltub regioonist). Austria maapärane stiil, mugavus ja pedantlikud kombed domineerivad lõuna Tyrolis. Lombardy regioonis on säilinud kõige rohkem Itaalia kultuuri, sellepärast on enamus hotelle säilitanud originaalse vana stiili. Uued majad on tavaliselt kaasaegselt varustatud. Hotellid ja külalistemajad pakuvad toitlustust – hommikusöögiks Rootsi laud, õhtusöök valitakse menüüst. Inimesed, kes elavad korterites, hoolitsevad oma söögi eest ise. Korterite koristamine on tavaliselt lisatasu eest – võib olla kohustuslik.
Hea teada!

Tööaeg. Nädala sees ja laupäeviti on poed avatud kell 9:30–20:00, pühapäeviti pärastlõunal. On tavaline, et siesta ajal (sageli kella 13:00 ja 16:00 vahel) on kauplused suletud. Pangad on nädala sees avatud kell 8:30–13:30. Mõned pangad töötavad ka pärastlõunal (14:15–15:00 või 14:30–15:30).
Jootraha. Kuigi on tavaks jätta restoraniteenindajatele jootraha 5-10% arve summast ja veidi ka hotellitöötajatele, sisaldavad restoraniarved, kui pole märgitud teisiti, nn leiva- ja lauateenindusmaksu (coperto).
Transport. See, millist transporti eelistada, sõltub kohast ja linnast. Rooma avastamiseks on parim viis buss või tramm. Veneetsias tuleb liigelda jalgsi või paadiga. Palermos on liiklustihedus suur, mistõttu on parim viis edasijõudmiseks kõndimine. Taksode puhul kasutage üksnes legaalseid, takso märgi ja taksomeetriga varustatud taksosid. Sageli võtavad taksojuhid lisatasu iga pagasiühiku kohta. Pidage silmas asjaolu, et taksohinnad varieeruvad, mistõttu tutvuge kindlasti enne taksosse istumist tariifidega.
Kingituseks. Esmaklassilised Itaalia juustud.
Tunnetage Itaaliat

Nautige Itaalia Alpide ilu ja võlu.
Itaaliat ei ole võimalik ette kujutada jalgpallita. Jalgpall on riigi fenomeniks. Itaalia temperamentsed jalgpallifännid ehk tifozi'd on tuntud üle kogu maailma. Fännidel on oma klubid, kohvikud, välismärgid. Ärge jätke seda märkamata.
Kuulake vähemalt korra Itaalia ooperit.
Võtke ette matk vulkaani tippu (Etna vulkaan on Euroopa kõrgeim).
Proovige pitsat, tõelist Itaalia kohvi ja kuulsaid Itaalia veine.
Bormio
Alta Vatellina suusapiirkonna kõige esinduslikum kuurort on Bormio. Mägiküla on 2000 aasta vanune ja meelitab külastajaid autentse arhitektuuri, imelise maastiku, romantiliste kohvikute ja unikaalse termide kompleksiga, mida 1493. aastal külastas Leonardo da Vinci. „Bagni Nuovi“ ja „Bagni Vecchi“ termaalvee spaad asuvad kõrvalises piirkonnas keset mägesid. Seal on üheksa looduslikku kuumaveeallikat, mis saavad alguse Dolomiitidest Bagni Monumental Park’ist. Veelgi enam, Bormio on kuulus kõrge mineraalide sisaldusega kuumaveeallikate poolest, mis on ainsad omataolised Alpide lõunaosas. Allikate temperatuur on aastaajast sõltuvalt vahemikus 36 °C ja 43 °C (talvel kuumem ja suvel jahedam). Allikate juurde pääseb taksoga. Lisaks termidele pakub Bormio suurt hulka puhkamisvõimalusi igale maitsele: ööklubid, diskod, luksulikud poed, spordikompleks, siseuisuhall ja Stilfser Jochi rahvuspark, kus saab näha puutumatut alpiloodust. Kiirelt arenevas Bormios asuvad ka moodsad võimalikult hästi ettevalmistatud suusarajad igale tasemele, lisaks suusatajasõbralik tõstukisüsteem. Bormio kuulub kõrgetasemeliste alpikuurortide hulka ja on hinnatud maailma parimate suusatajate seas. Igal aastal jõulude ja uue aasta vahel võõrustatakse siin meeste maailmakarikasarja viimast etappi kiirlaskumises. Ekstreemsuusatamise fännid naudivad kahtlemata Cima Biancat, 3017 m kõrguselt mäelt avaneb vaade tervele Alta Vatellina piirkonnale. Bormio pikim rada on 10 km, rajad asuvad 1225–3012 m kõrgusel merepinnast. Bormio kuulub Alta Vatellina suusapiirkonda, mis hõlmab lisaks ka Livignot, Santa Caterinat ja Val di Dentrot. Alta Vatellina suusapassiga pääseb orus kõikjale. Bormio ja eelmainitud piirkondade vahel sõidab suusabuss. Suusatõstuki pass liinil Bormio – Val di Dentro – Santa Caterina on odavam, see kehtib 38 tõstukis ja sellega pääseb 106 km suusaradadele.

Canazei
Canazei on Val di Fassa suusapealinn. Elav ja päikseline linn on tuntud arvukate hotellide, poodide ja restoranide poolest. Sealt ei puudu ka peod, bassein ja kino. Canazei Cabinovia Belvedere keskusest viib köisraudtee 1926 m kõrgusele Mount Pecoli. Tipust jõuab alla suusatades kahte suunda, mis märgitud kas rohelise või oranžiga. Punane rada viib otse alla linna. Kõrvalasuv Alba di Canazei pakub Funivia Ciampaci suusalifti kaudu otseühendust Ciampac–Buffaure suusaalaga. Canazei pakub ka lastehoidu ja spetsiaalselt lastele mõeldud suusaliftiga suusarada.

Predazzo
Predazzo on Val di Fiemme kõige populaarsem suusakuurort. Seal asuvad nii basseinidega spordiklubid, jäähall kui ka arvukalt poode ja populaarseid baare. Üheks Predazzo peamiseks vaatamisväärsuseks on hiigelsuur suusahüppestaadion, kus vahemikus 1991-2003 peeti maailmakarika võistlusi. Predazzo-Gardone gondel viib suusatajad otse Latemare suusakeskusesse. Kõik Val di Fiemme suusaregiooni kuurordid asuvad kõrvuti, tagades seeläbi lihtsa linnadevahelise ligipääsu. 6 km kaugusel Predazzost, teel Passo Rollesse, asub Bellamonte kuurort (1372 m). Valle del Travignolo aasadel laiuvat Bellamontet eristavad heinaküünid, mis annavad külale iidse ja võluva õhustiku. 5 km kaugusel Predazzost asub Paneveggio looduspark, kus tõmbenumbriks on hästi säilinud maaliline maastik.

Val di Sole
Val Di Sole - Muinasjutulised mäemütsid Kesk-Alpides, mägisuusatrassid pikkusega 270 km ja peaaegu 100 köisraudteed Val di Sole kuurordis lihtsalt meelitavad suuskadele ja laskuma mööda lumiseid radasid.
Tõlkes itaalia keelest tähendab see Päikeselist orgu. Oru nimevalik pole juhuslik. Pehme kliima, ja palju päikeselisi päevi Val di Soles kutsuvad paljusid suusaspordi armastajaid. Peale selle pakub see mägikuurort veel sadu teisi fantastilisi tegevusi lumes: murdmaasuusatamine, meelelahutus lastele, põhjamaine suusatamine, talvine mägironimine, uisutamine, koerarakendi juhtimine ja palju muud.

Campitello
Campitello on Val di Fassa suusaregiooni suuruselt teine kuurort. See on tuntud 19. Sajandi alpinisti Luigi Ricci sünnikohana. Campitello asetseb oru kitsas nõlvas, Sassolungi ja Rodella mäemassiivide vahel. 110 inimest mahutav hiigelsuur köisraudtee viib suusatajad vaid mõne minutiga majesteetlike Sassolungi tippudeni, kust saab alla laskuda ükskõik millises Sella Ronda suunas. Sama köisraudtee viib suusatajaid ka alla Campitellosse. 2 km kaugusel asuvasse Canazeisse viib teid tasuta suusabuss.

Cavalese
Cavaleses saavad spordisõbrad nautida nii Alpe Cermise nõlvasid, Lagorai mägede metsikuid radu, lisaks veel suusaekskursioone mägedes. Cavalese kuurordil on pikaajalised ajaloolised traditsioonid, ulatudes 12. sajandisse, mil see oli veel tööliste keskus. Hiljem sai Cavalesist Val di Fiemme oru poliitiline, religioosne ja majanduslik pealinn. 16. sajandil asus seal ka Trento piiskopi residents. Alates 19. sajandist on Cavalese olnud jõuka Fiemme kogukonna keskuseks. Oru rikkad elanikud ehitasid suurel hulgal uhkeid paleesid ning kaunistasid neid freskodega, meenutades nii Cavalese suursugust minevikku. Fondovalle-Doss dei Laresi gondlid võimaldavad otsese ligipääsu kuurordist lähimasse suusaareaali Alpe Cermisesse.

Livigno
Kuurort asub Põhja-Alpides 25 km pikkuses orus. Livigno on üks odavamaid Alpi kuurorte. Itaallased ütlevad, et Livigno on väike muinasjutu¬linn. Kõik majad on siin ehitatud puust ja kivist. Kuurordina on Livigno alles noor, ent see kasvab jõudsalt. Livignos ootavad puhkajaid lummav maastik ning suurepärased võimalused talispordi¬mõnude nautimiseks. Livigno asub Šveitsi piiri lähedal. Mäesuusakuurordi Bormioni jääb siit 35 km ning maailma ühe populaarsema kuurordi Sankt Moritzini ligikaudu 45 km. Livigno suusa-alad on erinevatel nõlvadel (Carosello ja Motollino pooled). Siinsed rajad sobivad iga taseme suusatajatele ja lumelauduritele. Talispordisõprade tarvis sõidavad bussid, mis viivad puhkajaid kuurordi mis tahes nurka. Alta Vatellina abonemendi omanikud võivad suusatada ka naabruses olevate Bormio, Santa Caterina ja Valfurva kuurortide radadel. Livigno org on novembrist aprillini kaetud kuiva ja rabeda lumega. Linnas tegutseb mitu spordikooli, mida juhivad kogenud instruktorid, kes korraldavad korra nädalas demonstratsioone öisel rajal. Livignos saab külmunud järvel rallit sõita ning kuurordis on ka kelgurada ja liuväljak. Suusatajatel jätkub Livignos tegevust õhtutigi, mil puhkajaid ootavad restoranid, kohvikud, baarid ja ööklubid. Turiste meelitab Livignosse ka käibemaksuvabadus – siin on üle 200 käibemaksuvaba kaupluse. Livignost sõidavad suusabussid Rooma-aegsesse linna Bormio, kus on võrratu termide kompleks Bagni Vecci. Bormio termides on 30 kuumaveeallikat, puhkajaid ootavad Rooma-aegsed, keskaegsed ja imperaatorlikud saunad, tepidaarium, kolidaarium, frigidaarium, sooja-vee¬bassein vabas õhus ning mitmesugused vannid. Termidesse lubatakse alates 14. eluaastast.

Madonna di Campiglio
Madonna di Campiglio on rahulik ja elegantne linn, mis asub 1520 m kõrgusel tohutu suures orus Brenta Dolomiitide ja Adamello ja Presanella liustike vahel. See on kindlasti Itaalia number üks suusakuurort ja ka üks kõige tähtsamatest kuurortidest Alpides. Kuna see on ümbritsetud erinevate mägedega, siis on seal talvel võimalik suusatada lugematute kilomeetritega radadel, mis asuvad kuni 2600 m kõrgusel ja on erinevate raskusastmetega. Veelgi enam, linna keskusest lahkuda ja tagasi tulla on võimalik oma suuski jalast võtmata. Praegu mahub suusaalale 57 tõstukit ja 150 km pikkuses radu, mida saab kasutada rohkem kui 31 000 inimest tunnis. Kuurordil on 50 000 m2 suurune lumepark, 40 km murdmaasuusaradu ja ühendus Pinzolo, Folgarida ja Marilleva radadega. Madonna di Campiglio on kuulus oma luksusliku elustiili poolest, vaid veidi maad linnast eemal asuvad järved, orud, jõed, alpikarjaste majakesed ja onnid.

Selva
Selva asub Val Gardena oru lõpus 1563 m kõrgusel muljetavaldava Sella jalamil, võluvate Sassolungo mägede ja Puezi rühma vahel, Dolomiitide südames. Siit jõuab Sella ja Gardena mäekurude kaudu ladiini naaberorgudesse Val Badiasse ja Val di Fassasse. Talispordi harrastajatele see asukoht meeldib, sest Selva on osa Sella Rondast, ringist, mille saab teha suuskadel ümber Sella mäe. Maailma suurim suusakarussell hästihooldatud nõlvade ja kõigi raskusastmetega on sealsamas. Suusatamine otse majutuspaiga kõrval - suusatõstukid on lähedal, mäest üles ja alla saab liikuda kiiresti ja nii on Selva kõige mugavam võimalus nautida täielikult oma suusapuhkust. Elavaloomulises keskuses on palju poode, baare ja restorane. Siin saate teha kena jalutuskäigu ning lõõgastuda, juues värskendavat aperitiivi või aromaatset kohvi ja nautida Dolomiitide panoraami.

Pozza di Fassa
Pozza di Fassa on väike ja rahulik küla oru keskel. Suusalift tagab ligipääsu Buffaure suusaalale, kust leiab ka valgustatud spordiraja Aloch. Pozza di Fassa asub 9 km kaugusel Campitellost ja 11 km kaugusel Canazeist. Linnas leidub mitmeid baare, restorane ja poode. Veebruaris peetakse Pozza di Fassas traditsioonilist ja värvikirevat Ladina karnevali, kust ei puudu ka legendaarsed kangelased ja muinasjututegelased.

Dimaro
Dimaro on üks Val di Sole peamisi majanduskeskusi, kuhu koguneb palju turiste. Lähima Folgarida linnakeses oleva suusatõstukini jõuab bussiga 10 minutiga. Dimaro lähedal asub ka Monclassico linnake. Siin kurseerib Val di Sole linnakesi suusaradadega ühendav rong Dolomiti Express. Dimaro ajalugu ulatub Vana-Rooma aegadesse. Kiiresti laienev linnake hämmastab pidevalt uute hoonetega, mille hulgast paistab silma Avalik teater. Ajaloolise šedöövrina avaldab muljet püha Laurentiuse kirik, mis paistab silma oma väga vanade freskodega. Lisaks kaunistavad linnakest eri suurusega purskkaevud. Dimaros võivad talvise meelelahutuse harrastajad nautida kõiki Folgarida-Marilleva radade eeliseid. Kui tasuta suusabussiga Folgaridasse sõita, saate õhtul rongi või bussiga Marillevast tagasi tulla. Siit saab ka kergesti Madonna di Campigliosse ja teistesse piirkonna mäesuusakuurortidesse minna. Sajad kilomeetrid eri raskusastmega suusaradu võimaldavad Itaalia Alpidest tõeliselt mõnu tunda.

Giustino
Giustino (776 m)
Giustino on tüüpiline alpiküla, kus kohalikku elu on pikka aega kujundanud keraamikatööstuses kasutatava naatriumpäevakivi ehk albiidi kaevandamine. Nüüd on paigast kujunenud suurepärane turismikeskus nii suviseks kui talviseks puhkuseks. Suur osa külast asub Adamello Brenta rahvuspargis Pinzolo lähedal. Siin on palju võimalusi aktiivse puhkuse nautimiseks: suvel matkamine ja mägedes jalgrattaga sõitmine, talvel suusatamine, lumelauasõit ja palju muud põnevat. Lisaks tasub Giustinos külastada 1200. aastast pärinevat Santa Lucia kirikut, kus asuvad silmapaistvad Simone Baschenis'e freskod ning hinnaline puidust altar, mille autoriks on Stefano Lamberti. Huvitavaid avastusi leiab ka Giustino raekojast, mis asub orus - kunagise kaevanduse köisraudtee jaamas. Giustinost on lihtne kõigi Val Rendena suusaradadeni jõuda. Dolomiidi-Alpide harjadele viivad 61 tõstukit. Neist paigust võib leida väga palju talviseid meelelahutusi, mistõttu tulevad siia puhkama nii lastega pered kui ka mäesuusaässad. Viimaseid ootab ees tõsine väljakutse – DoloMitica rada. Sellel on kaks laskumismarsruuti: üks pikkusega 3,5 km, teine – 5,5 km, kalle ulatub kohati 70 protsendini. Kokku on siin 2 musta, 9 punast ja 2 sinist rada.

Malė
Malé on Val di Sole piirkonna pealinn ja peamine halduskeskus. Folgarida linnakeses asuva lähima suusatõstukini viib buss teid 15–20 minutiga. Veel kiiremini ja mugavamalt saab Dolomiti Express rongiga Daolasa tõstuki juurde, milleni on rongipeatusest vaid 100 m. Selle tõstukiga saab kõigi Folgarida-Marilleva suusaradade ja teiste Val di Sole kuurortide juurde. Malés on kohalikud baarid, restoranid ja hubased ärid. Siin asuvad ka autorendipunktid, pangad ja muud asutused. Pealegi pakub mäesuusaradadest kaugemal paiknev linnake ka madalamaid hindu. Malést mõne kilomeetri kaugusel asuvad Alpi lume poolt puutumata rohelised alad – seal paiknevad The Rabbi Spa ja The Pejo Spa tervisekeskused. Siin pakutakse erinevaid raviteenuseid, lõdvestavaid vanne ja tehakse suurepärast massaaži.

Val Gardena on vapustav 15 km pikkune org suurejoonelise ja võimsa lubjakivimassiivi Sella lähedal. Piirkond on tuntud väga heade suusaradade poolest. Koos kolme teise Dolomiidi-Alpide suusapiirkonnaga (Val di Fassa, Arabba-Marmolada ja Alta Badia) on Val Gardena osa Sella Ronda mäestikust.
Val Gardena kuulsaim vaatamisväärsus on Sassolungo (itaalia keeles „pikk kivi”) mäetipp, mis on väga erilise kujuga. 1970. aastal toimusid seal mäesuusatamise maailmameistrivõistlused, mis tegid sellest ühe maailma kõige nõutuma suusapiirkonna. Tippsportlased tulevad üle kogu maailma Val Gardenasse, et osaleda iga-aastastel maailmakarika võistlustel. Võistlus leiab aset 3500 m pikkusel Saslongi suusarajal, mida peetakse kõige ohtlikumaks rajaks Dolomiitides.
Val Gardena suusapiirkond, kuhu kuuluvad kolm küla (Ortisei, St. Cristina ja Selva), laieneb pidevalt ja on suusatõstukite abil ühendatud üha rohkemate kuurortide ja suusaaladega. Seal on tohutul hulgal erinevaid suusaradu igale maitsele ja erinevate oskustega suusatajatele. Suusatõstukid ühendavad Val Gardenat Alpe di Siusiga. Sella Ronda, mis ühendab Val Gardena, Alta Badia, Arabba-Marmolada ja Val di Fassa, pakub kokku 500 km ulatuses erinevate raskusastmetega suusanõlvasid.
Peale suusatamise leiab Val Gardenast rohkelt meelelahutust. Seal asuvad nii vabaõhu- kui siseuisuväljakud, tennisväljakud, saunad, basseinid ja on võimalus saaniga sõita. Aprè ski suusaelu on samuti rikkalik ja elav. Toit Val Gardenas on omapärane: kõrvuti Itaalia veini ja pastaga on võimalik maitsta saksapärast liha ja kartulit.

Val di Fassa
Val di Fassa suusaregioon Dolomiitide südames on tuntud oma lummava looduse ja piiritute suusatamisvõimaluste poolest. Seda ümbritsevad Roda di Vael, Catinaccio ja Sassolungo majesteetlikud mäetipud ning Sella ja Marmolada massiivid. Samuti on org koduks iidse rahvuse järeltulijaile, kes on siiani säilitanud oma keele- ja kultuuritraditsioonid. Val di Fassa org hõlmab kahte peamist suusaareaali. Suurim ja populaarseim asetseb Canazei ja Campitello kuurortide lähedal. Liftisüsteem ühendab seda veel kolme maailmakuulsa alpikuurordi Val Gardena, Alta Badia ja Arabba-Marmoladaga, mis kõik kokku pakuvad ligi 500 km pikkuseid suusaradu. Suusatajate eriline lemmik ongi ekskursioon Sella massiivi, mis on tuntud oma maalilise ümbruse poolest.
Val di Fassa teine peamine suusapiirkond, mis küll suuruselt väiksem, ent seda päikselisem, hõlmab Pozza ja Vigo di Fassa kuurorte. Sealt avaneb enneolematu vaade Marmoladale, Dolomiitide kõrgeimale tipule. Siin puudub otseühendus Sella Rondaga ning seetõttu on paik ka vähem rahvarikkam kui Canazei või Campitello. Mõned korrad nädalas pakub Pozza ka öise suusatamise võimalusi. Huvilised saavad nautida sumedat laskumisrada, mis lookleb mööda mäe põhjapoolset nõlva, Alba küla kohal, mida katab alati värske lumi. Val di Fassa külasid ja suusalifte ühendab tasuta buss. Val di Fassa/Carezza suusapass tagab juurdepääsu ka Pozza, Alba ja Vigo di Fassa nõlvadele. Dolomiti Superski suusapass annab lisaks pääsu Sella Ronda radadele ning teistelegi Dolomiitide kuurordi suusapiirkondadele.

Ortisei
Ortisei asub 1236 m kõrgusel merepinnast ja on Val Gardena peamine küla. Küla on ümbritsetud majesteetlike mäetippudega, kuna asub keset UNESCO maailmapärandisse kantud Dolomiite. Ortisei on rikka ajalooga, kus juba iidsetest aegadest on tegeletud kauplemisega. Rohkem kui kaks sajandit on Lõuna-Tirooli puhkekuurorti peetud rahvusvaheliseks puidunikerdamise keskuseks. Puidukunst, mis on valmistatud Ortiseis Val Gardenas, on märk kvaliteedist ja traditsioonidest. Kuurordis on suurepärased suusarajatised. Moodsad suusatõstukid ühendavad Ortiseid Seceda ja Alpe di Siusi suusaaladega. Seceda ja Ciampinoi suusaalad on ühendatud elektrimetrooga Val Gardena Ronda Express.

Santa Kristina
St. Cristina küla asub Ortisei ja Selva vahel, muljetavaldava Sassolungo jalamil. Ümbritsetud Dolomiitidest ja õitsvatest alpikarjamaadest on St. Cristina populaarne puhkekoht. Talvekuudel pakub St. Cristina hooldatud ja kõigis raskusastmetes nõlvu, mis on kõik ühendatud Sellaronda ja Gardenarondaga. Col Raiser, Seceda põhjas ja Monte Pana lõunas kuuluvad küla tuntud suusakuurortide hulka. The Nordic suusakeskuses Monte Panas asub kaks suusahüppemäge ja murdmaasuusatamise keskus, kus on üle 30 km murdmaasuusaradu. Arvukatele külalistele meeldib St. Cristina keskne asukoht, sest kõik tõstukid on ligiduses ning siit on parim juurdepääs Dolomiti Superski suusaalale. Dolomiitides asuv St.Cristina on mäesuusatamise maailmameistrivõistluste toimumispaigaks. Meeste slaalomi ja kiirlaskumise võistlus toimub igal aastal Saslongi nõlval. Puidunikerdamisel on oluline osa St. Cristinas ja kogu Val Gardenas. Paljud kauplused pakuvad käsitööna valmistatud pühasid ja ilmalikke puidust nikerdatud esemeid.

Alta Valtellina
Alta Valtellina keskus pakub aastaringselt lõõgastumisvõimalusi nii sportimis-, lõbutsemis- kui kultuurielamuste näol. Talvekuudel pakub suusaala, mis koondab Bormio, Livigno, Santa Caterina Valfurva ja Valdidentro/San Colombano, mitmeid suusaradu igal tasemel suusatajatele, sealhulgas ka professionaalidele.
Ligi seitsekümmend suusalifti, suutelised teenindama 90 000 inimest tunnis, võimaldavad suusatada 230 kilomeetri pikkustel täiuslikel laskumisradadel, taustaks suurepärane loodus 1800 meetri kõrgusel (viimane on Alpide kõrgeim altituudimuudatus suusaliftist laskumisraja lõpuni).
Samuti leidub siinse rikkumata looduse keskel 95 kilomeetrit murdmaa- ja laskesuusatamisradu. Lisaks on Alta Valtellinas võimalik sõita veel lumelauaga, suusatada telemark- ja vabastiilis, harrastada mäesuusatamist ning kelgukoerasporti ja kepikõndi, lisaks ka räätsadega matkata, uisutada ning sõita ATV-dega.
Alta Valtellinas asuvad linnad on tänu oma asukohale, spordirajatistele ja Stelvio rahvuspargi ekskursioonidele (viimane üks suurimaid looduskaitsealasid Euroopas) populaarsed ka suvel. Samuti kujutab Stelvio endast üht Euroopa oluliseimat suvist suusaregiooni.
Mitmed haljad loodusrajad sobivad nii matkamiseks kui mägirattasõiduks. Nauditava puhkuse osana on võimalik ostelda Livigno tax-free alas või ujuda kuumaveeallikates, kus temperatuur püsib 38 - 41° C vahel.

Pinzolo
Val Rendena ülemises osas asub Pinzolo, mida ümbritsevad Brenta mäestik, Adamello ja Presanella mäed. See on tuntud turismikuurort, mida hakati arendama 1960ndatel. Linna suusaalal on palju hästihooldatud radu, mida teenindavad kaasaegsed tõstukid. Rajad, mis on eelkõige keskmise raskusastmega, kuid sobivad ka algajatele. Proovimist väärt on suuskadel mägironimise ekskursioon, rahulikum jalutuskäik spetsiaalsete lumesaabastega või isegi tiiblangevarjuga lendamine, et avastada külalislahke kuurordi võluvamaid külgi.

Val Rendena
Val Rendenas on palju paiku, kus nautida suurepärast puhkust, kaasa arvatud Pinzolo ja Madonna di Campiglio, looduse meistriteos, mida ümbritseb Adamello Brenta looduskaitseala, Trentino suurim kaitsealune piirkond. Läänes asuvad majesteetlikud Adamello ja Presanella graniitrahnud, seal on ka metsik Val Genova ja imeline Nardise juga; idas asuvad võimsad Brenta Dolomiidid.
Piirkonna tähtsaim linn, Madonna di Campiglio, hakkas turismindusega tegelema 19. sajandil ja on säilitanud oma võlu tänaseni. Keskaegsete juurtega kaasaegne linn, kus on olulisi näiteid arhitektuurist ja religioossest kunstist, on Val Rendena turismikeskuseks.
Val Rendena sirutub mööda Sarca oru põhja ja jalgrattarada, seal asuvad üllatavad kõrvalorud ja omapärased külad. Kõrgekvaliteetsete spordirajatiste hulgas on jalgpalliväljakud, jäähallid, basseinid ja jõusaalid. Dolomiti di Brenta Bike pakub mägijalgratta matku nii algajatele, peredele kui ka treenitud sportlastele. Matkahuvilised leiavad siit hulgaliselt radu, mis viivad kõrgele mäkke onnide juurde ja mis järgivad klassikalist Dolomiitide matkaekskursiooni. Radu on 150 km pikkuses, nii lihtsaid kui raskemaid. Golfiga saab tegelda Campo Carlo Magno ja Rendena golfiklubides.

Marilleva
Marilleva 900 on küla nimi, mis ulatub 900 m üle merepinna ja asub Val di Sole oru südames Noce jõe kaldal. See küla pakub arvukalt vaba aja veetmise võimalusi. Juba paar aastat pääseb Marilleva 900 külasse Trento-Malè rongiga. Marilleva 1400, nagu nimigi ütleb, asub 1400 m üle merepinna. Marilleva 900 ja Marilleva 1400 on ühendatud 12-kohalise gondel-tõstukiga. Marilleva on ennekõike kuulus tänu oma suurepärasele suusaalale, mis on ühendatud Madonna di Campiglio, Pinzolo ja Folgarida suusakeskustega – suusanõlvasid on umbes 150 km ulatuses. See paik sobib ka algajatele, kuna seal on palju siniseid nõlvu. Need, kes armastavad murdmaasuusatamist, pääsevad Marilleva 900-st kergesti Commezzadura murdmaasuusaradadele.

Suusakuurordid
ALTA VALTELLINA (1225 – 3012 m)

Alta Valtellina keskus pakub aastaringselt lõõgastumisvõimalusi nii spordi-, meelelahutus- kui kultuurielamuste näol. Talvekuudel pakub suusaala, mis koondab Bormio, Livigno, Santa Caterina Valfurva ja Valdidentro/San Colombano, mitmeid suusaradu igal tasemel suusatajatele, sealhulgas ka professionaalidele.
Ligi seitsekümmend suusalifti, suutelised teenindama 90 000 inimest tunnis, võimaldavad suusatada 230 km pikkustel täiuslikel laskumisradadel, taustaks suurepärane loodus 1800 m kõrgusel.
Samuti leidub siinse rikkumata looduse keskel 95 km murdmaa- ja laskesuusatamisradu. Lisaks on Alta Valtellinas võimalik sõita veel lumelauaga, suusatada telemark- ja vabastiilis, harrastada mäesuusatamist ning kelgukoerasporti ja kepikõndi, lisaks ka räätsadega matkata, uisutada ning sõita ATV-dega.
Alta Valtellinas asuvad linnad on tänu oma asukohale, spordirajatistele ja Stelvio rahvuspargi ekskursioonidele (viimane üks suurimaid looduskaitsealasid Euroopas) populaarsed ka suvel. Samuti kujutab Stelvio endast üht Euroopa olulisemat suvist suusaregiooni. Mitmed haljad loodusrajad sobivad nii matkamiseks kui mägirattasõiduks. Nauditava puhkuse osana on võimalik ostelda Livigno tax-free alas või ujuda kuumaveeallikates, kus temperatuur püsib 38 - 41°C vahel.
VAL DI SOLE (1520–2505 m)

Muinasjutulised mäemütsid Kesk-Alpides, mägisuusatrassid pikkusega 270 km ja peaaegu 100 köisraudteed Val di Sole kuurordis lihtsalt meelitavad suuskadele ja laskuma mööda lumiseid radasid.
Tõlkes itaalia keelest tähendab see Päikeselist orgu. Oru nimevalik pole juhuslik. Pehme kliima, ja palju päikeselisi päevi Val di Soles kutsuvad paljusid suusaspordi armastajaid. Peale selle pakub see mägikuurort veel sadu teisi fantastilisi tegevusi lumes: murdmaasuusatamine, meelelahutus lastele, põhjamaine suusatamine, talvine mägironimine, uisutamine, koerarakendi juhtimine ja palju muud.
VAL RENDENA (800-2500 m)

Val Rendenas on palju paiku, kus nautida suurepärast puhkust, kaasa arvatud Pinzolo ja Madonna di Campiglio, looduse meistriteos, mida ümbritseb Adamello Brenta looduskaitseala, Trentino suurim kaitsealune piirkond. Läänes asuvad majesteetlikud Adamello ja Presanella graniitrahnud, seal on ka metsik Val Genova ja imeline Nardise juga; idas asuvad võimsad Brenta Dolomiidid.
Piirkonna tähtsaim linn, Madonna di Campiglio, hakkas turismindusega tegelema 19. sajandil ja on säilitanud oma võlu tänaseni. Keskaegsete juurtega kaasaegne linn, kus on olulisi näiteid arhitektuurist ja religioossest kunstist, on Val Rendena turismikeskuseks.
Val Rendena sirutub mööda Sarca oru põhja ja jalgrattarada, seal asuvad üllatavad kõrvalorud ja omapärased külad. Kõrgekvaliteetsete spordirajatiste hulgas on jalgpalliväljakud, jäähallid, basseinid ja jõusaalid. Dolomiti di Brenta Bike pakub mägijalgratta matku nii algajatele, peredele kui ka treenitud sportlastele. Matkahuvilised leiavad siit hulgaliselt radu, mis viivad kõrgele mäkke onnide juurde ja mis järgivad klassikalist Dolomiitide matkaekskursiooni. Radu on 150 km pikkuses, nii lihtsaid kui raskemaid. Golfiga saab tegelda Campo Carlo Magno ja Rendena golfiklubides.
VAL DI FEMME (1280 – 2380 m)

Val di Fiemme, üks kõige populaarsemaid suusakuurorte, on lemmikuks ka selle ala professionaalidele. Kuurort on aastaid olnud maailmakarika ürituste toimumispaigaks. Paik on magnetiks nii suusatajaile kui ka teistele talispordiharrastajaile. Siin korraldatakse suusatamis-, laskesuusatamis- ja lumelauavõistlusi, mille kõrvalt ei puudu ka muu talvine meelelahutus. Val di Fiemme on väravaks Dolomiitidele. See koosneb viiest suusaalast: Latemare (43 km suusaradu; suusaliftid Predazzos, Pampeagos ja Obereggenis), Alpe Cermis (23 km suusaradu; suusaliftid Cavaleses), Alpe Lusia–Bellamonte (24 km suusaradu, suusaliftid Moenoses ja Casteliris), Jochgrimm (4 km suusaradu) ja Passo Rolle (11 km suusaradu). Optimaalselt väljatöötatud infrastruktuur võimaldab lihtsa ligipääsu ükskõik millistele suusabussidele. Val di Fiemme org on koduks ka mitmele suusakuurortidele, neist suurimad Cavalese ja Predazzo.
VAL DI FASSA (1320–2950 m)

Val di Fassa suusaregioon Dolomiitide südames on tuntud oma lummava looduse ja piiritute suusatamisvõimaluste poolest. Seda ümbritsevad Roda di Vael, Catinaccio ja Sassolungo majesteetlikud mäetipud ning Sella ja Marmolada massiivid. Samuti on org koduks iidse rahvuse järeltulijaile, kes on siiani säilitanud oma keele- ja kultuuritraditsioonid. Val di Fassa org hõlmab kahte peamist suusaareaali. Suurim ja populaarseim asetseb Canazei ja Campitello kuurortide lähedal. Liftisüsteem ühendab seda veel kolme maailmakuulsa alpikuurordi Val Gardena, Alta Badia ja Arabba-Marmoladaga, mis kõik kokku pakuvad ligi 500 km pikkuseid suusaradu. Suusatajate eriline lemmik ongi ekskursioon Sella massiivi, mis on tuntud oma maalilise ümbruse poolest. Val di Fassa teine peamine suusapiirkond, mis küll suuruselt väiksem, ent seda päikselisem, hõlmab Pozza ja Vigo di Fassa kuurorte. Sealt avaneb enneolematu vaade Marmoladale, Dolomiitide kõrgeimale tipule. Siin puudub otseühendus Sella Rondaga ning seetõttu on paik ka vähem rahvarikkam kui Canazei või Campitello. Mõned korrad nädalas pakub Pozza ka öise suusatamise võimalusi. Huvilised saavad nautida sumedat laskumisrada, mis lookleb mööda mäe põhjapoolset nõlva, Alba küla kohal, mida katab alati värske lumi. Val di Fassa külasid ja suusalifte ühendab tasuta buss. Val di Fassa/Carezza suusapass tagab juurdepääsu ka Pozza, Alba ja Vigo di Fassa nõlvadele. Dolomiti Superski suusapass annab lisaks pääsu Sella Ronda radadele ning teistelegi Dolomiitide kuurordi suusapiirkondadele.
VAL GARDENA (1236-2518 m)

Val Gardena on vapustav 15 km pikkune org suurejoonelise ja võimsa lubjakivimassiivi Sella lähedal. Piirkond on tuntud väga heade suusaradade poolest. Koos kolme teise Dolomiidi-Alpide suusapiirkonnaga (Val di Fassa, Arabba-Marmolada ja Alta Badia) on Val Gardena osa Sella Ronda mäestikust.
Val Gardena kuulsaim vaatamisväärsus on Sassolungo (itaalia keeles „pikk kivi”) mäetipp, mis on väga erilise kujuga. 1970. aastal toimusid seal mäesuusatamise maailmameistrivõistlused, mis tegid sellest ühe maailma kõige nõutuma suusapiirkonna. Tippsportlased tulevad üle kogu maailma Val Gardenasse, et osaleda iga-aastastel maailmakarika võistlustel. Võistlus leiab aset 3500 m pikkusel Saslongi suusarajal, mida peetakse kõige ohtlikumaks rajaks Dolomiitides. Val Gardena suusapiirkond, kuhu kuuluvad kolm küla (Ortisei, St. Cristina ja Selva), laieneb pidevalt ja on suusatõstukite abil ühendatud üha rohkemate kuurortide ja suusaaladega. Seal on tohutul hulgal erinevaid suusaradu igale maitsele ja erinevate oskustega suusatajatele. Suusatõstukid ühendavad Val Gardenat Alpe di Siusiga. Sella Ronda, mis ühendab Val Gardena, Alta Badia, Arabba-Marmolada ja Val di Fassa, pakub kokku 500 km ulatuses erinevate raskusastmetega suusanõlvasid. Peale suusatamise leiab Val Gardenast rohkelt meelelahutust. Seal asuvad nii vabaõhu- kui siseuisuväljakud, tennisväljakud, saunad, basseinid ja on võimalus saaniga sõita. Aprè ski suusaelu on samuti rikkalik ja elav. Toit Val Gardenas on omapärane: kõrvuti Itaalia veini ja pastaga on võimalik maitsta saksapärast liha ja kartulit.
PAGANELLA (1030–2125 m)

Paganella mäetipp Põhja-Itaalias asub 2125 m kõrgusel merepinnast, mägedes tegutseb aga moodne 100 000 m² suurune mäesuusakeskus. Piirkonnas on avatud uuendatud ja laiad, eri raskusastmega suusarajad üldpikkusega 50 km: 10 sinist rada algajatele, 12 punast rada kogenud suusatajatele ja üks must rada. Siin on ka lumepark, mis muutub lumelaudurite hulgas üha populaarsemaks, piirkonna mõnedes kuurortides on aga rajatud mugavad murdmaarajad. Paganella piirkonna valivad külastamiseks mitte ainult suusatajad, vaid ka need, kes soovivad nautida erakordseid loodusvaateid Dolomiidi-Alpidele. Seetõttu pakutakse külalistele lisaks suusasõidule ka muid meelelahutusi: tiibvarjuga lendamist või lumejalgrattasõitu. Piirkonnast võib leida mitte üksnes alternatiive aktiivsele sportimisele, vaid ka tervise- ja spaakeskusi. Uues spordikeskuses on olemas jõusaal, basseinid ja muud meelelahutused. Paganella mäesuusapiirkonnast Bergamo lennujaama on umbes 200 km. Soodsa geograafilise asendi tõttu (lennujaama läheduses asuvad ka Austria, Saksamaa ja Šveits) korraldatakse Paganellas palju võistlusi, Norra suusakoondise jaoks on see piirkond aga vähemalt 2018. aastani treeningukeskuseks saanud. Paganella piirkonnas on säilinud vanad suusasporditraditsioonid, mistõttu ei vali seda paika ainuüksi pered – siin treenivad või korraldavad võistlusi ka professionaalsed suusatajad. Juba 1950. aasta jaanuaris toimusid Paganellas esimesed 75 osalejaga slaalomivõistlused 3Tre. Neil võistlustel säras ka Itaalia mäesuusatamise maailmameister Zeno Colò.