Kuuba – intrigeeriv ajarännak paradiisinurgakesse
Kuuba on üks intrigeerivamaid maid maailmas. Fantastiline kliima, sooja selgeveelise Kariibi mere valged liivarannad, autentsusest tulvil Havanna, vanaaegsed autod, salsa, sigarid, rumm ja isegi riigi sotsialistlik autoritaarne režiim on kaasa aidanud Kuuba erakordsusele ja autentsusele. Viimastel aastatel on riigi poliitiline kliima soojenenud, Kuubale saabub üha rohkem turiste, riik on muutumas ja pakub veelgi rohkem võimalusi suurepäraseks puhkuseks ja seiklemiseks. Kuuba on nagu kaltsudesse riietunud printsess – vahel peitub vaese välimuse taga kullatolm.
Näita rohkem
Kuuba pealinn Havanna on lahutamatu osa saare kuvandist. See on Hispaania koloniaalarhitektuuri pärandit täis linn, kus tundub, et aeg on musketitega relvastatud mereröövlite ajastusse pidama jäänud. Osa Havanna hooneid ei suuda kuidagi ära oodata uuendamist ja kasvõi mingisugust renoveerimist, kuid aastasadade jäljed lisavad Kuuba pealinnale veelgi rohkem salapära ja iidset hõngu. Teisest küljest on saarele saabuma hakkav erakapital juba võimaldanud osa Havanna arhitektuurist uuendada ja hoonete algset veetlust rõhutada.
Muljetavaldavaim ja ajaloosündmustest kõige rohkem läbi imbunud on Havanna Vana väljak – Plaza Vieja. XVI sajandist alates viidi seal läbi hukkamisi ja miitinguid, samuti festivale ja härjavõitlusi. Hispaania konkistadooride poolt ehitatud Havanna katedraal on samuti saanud linna lahutamatuks sümboliks.
Kuuba on ikkagi suur saar, mis ulatub 1200 km pikkuselt läbi mere. Seetõttu võib seal näha palju enamat kui ainult Havannat. Võimalusel külastage teisigi Kuuba vanaaegseid linnu – Santiago de Cubat, Trinidadi, Camagüeyd.
Kuuba on fantastilise looduse, haljendavate mägede, metsade ja orgudega maa. Sellel saarel kasvab suurepäraselt peaaegu kõik – alates suhkruroost, kohvist ja tubakast ning lõpetades troopiliste puuviljade, riisi ja ubadega.
Saarel on palju mägede, kaljude, koskede, jõgede ja järvedega parke. Äraütlemata palju on imepäraseid paiku ka Kuuba mererannikul, kus on ühendatud sinine vesi ja silmipimestavad rannad. Kuubat ümbritsevad mere biosfääri kaitsealad, mangroovimetsad, korallrahud, suurepärased kalavaatlus- ja kalapüügikohad.
Riigi looduse ilu on kooskõlas kohalike elanike laiade naeratustega. Paljude Kuuba elanike esivanemad on tulnud saarele teistest maadest, mistõttu on ka saare ühiskond kirev ja värvikas. Kuigi revolutsioonid ja vaesus rõhuvad kuubalasi juba aastakümneid, on ideaalsed loodustingimused, kultuuride segu, palju päikest ja merd kujundanud väga sõbraliku ühiskonna. Olles saanud veidi vabadust oma väikese äri loomiseks, võluvad kuubalased teid külalislahkuse ja abivalmidusega – pole tähtis, kas tegemist on väikese kohaliku restorani, poekese või külalistemajaga.
Kuuba rahva elu saadab pidevalt muusika. Kuuba salsa on tuntud kogu maailmas, nii et sellele saarele jõudes olge valmis metsikuteks salsaõhtuteks ja -öödeks. Lisaks salsatantsule on Kuuba kuulus oma rummi ja sigarite poolest, autentsed antikvaarsed autod tänavatel võimendavad aga veelgi muljet, et olete ajas mitukümmend aastat tagasi rännanud.
Kuuba troopiline kliima sobib ideaalselt ka puhkuseks. Temperatuur kõigub Kuubal 26 ºC ümber ja sellel maal paistab pidevalt päike. Kuubal saab kõige tõenäolisemalt vihma vältida detsembrist aprillini, ilm hellitab siis meeldiva soojuse, mitte rammestava palavusega. Kariibi mere veetemperatuur Kuuba randadel kõigub samuti 26 ºC ümber.
Näita vähem
Vaatamisväärsused
Siin on mõned soovitused - mida vaadata Kuuba
Havanna
Havanna on Kuuba saare süda, mis mahutab nii arhitektuuripärandit kui ka linnaelanike traditsioonilist eluolu ja Kariibi mere kuurorte. Havannas tasub külastada Vana väljakut (Plaza Vieja), Havanna katedraali, linna kaitseks rajatud forti. Tegelikult kuulub kogu Havanna vanalinn UNESCO ülemaailmse kultuuripärandi hulka. Kuuba pealinna armastas külastada Ameerika kirjanik Ernest Hemingway – praegugi saab siin kõndida mööda tema sissetallatud radu, külastada kirjaniku lemmikrestorane ja -kohvikuid. Havannas ärge unustage nautida troopilisi maitseid ja helisid kokteilibaaris, elava Kuuba muusika klubis või salsatantsu väljakul.
Trinidad
Oma suurepäraselt säilinud pärandiga jääb Trinidad Kuubal alla ainult Havannale. Ka see on linn, mis on 1800. aastast peale vähe muutunud ning on kantud UNESCO ülemaailmse kultuuripärandi nimekirja. Vanalinn kujutab endast Hispaania koloniaalajastu pärandit ja autoliiklus on seal keelatud. Ilusad pastelsetes toonides majad ja kivisillutisega tänavad lasevad heita pilgu minevikku. Veelgi rohkem veetlust annavad Trinidadile ümber linna haljendavad mäed, palmid ja õrna tuule poolt hellitatav mererand. See linn on üks riigi ökoturismi keskusi. Trinidad on kuulus oma tantsupõrandate poolest, mis on rajatud isegi sellistesse kohtadesse nagu kirikuvaremed või endised haiglahooned. Linna ümbruskonnas paiknevad suhkrutehased, mida on samuti huvitav külastada.
Viñalese org
See on üks Kuuba looduse kauneimaid nurgakesi, kuhu on lihtne jõuda. Sierra de los Órganose mäeahelikus asuv org on kantud UNESCO ülemaailmse kultuuripärandi nimekirja kui Kuuba kultuuri ja looduse pärl. Viñalese orus on palju väikesi hubaseid linnakesi ja külakesi, kõrgele taeva poole sirutuvaid lubjakivikaljusid, männimetsi ja traditsioonilisi tubakaistandusi. Kõige tuntumad Kuuba sigarid saadakse just selle oru istandustest. Haljendava oru radadel võib kõndida jalgsi, sõita jalgrattaga või ratsutada hobusega ning vaadata, kuidas kulgeb rahulik Kuuba provintsielu.
Santiago de Cuba
Veel üks koloniaalajaloo poolest tuntud Kuuba linn – Santiago de Cuba. XVI sajandil Hispaania vallutajate poolt asutatud linna peetakse nüüd Havanna järel tähtsuselt teiseks. Linna kuulsal keskväljakul kuulutas revolutsionäär Fidel Castro 1959. aastal revolutsiooni edukalt lõppenuks. Veel üheks tuntud objektiks linnas on XVII sajandil rajatud fort Castillo de San Pedro de la Roca, kust avaneb vaade kogu linnalähedasele merelahele.
Cienfuegos
Cienfuegos on pisut erinev Kuuba linn. Seda ei asutanud hispaanlased, vaid prantslased, mistõttu on ka õhkkond selles linnas unikaalne. Cienfuegost nimetatakse ka Lõuna pärliks või Kuuba Pariisiks. Linn on meeltmööda neile, kes hindavad eelmise sajandi keskpaiga modernset arhitektuuri. 1950. aastatel ehitatud majad on suurepäraselt säilinud ja pole oma võlu kaotanud. Selles linnas saate mitte ainult maitsvalt einestada ja ajaloomuuseumi külastada, vaid ka pisut rohkem hispaania ja prantsuse keelt õppida.
Baracoa
Havanna on kaasaegse Kuuba pealinn, kuid ta pole alati olnud Kuuba poliitiliseks ja halduskeskuseks. Just Baracoad nimetatakse riigi „esimeseks linnaks“ (Ciudad Primada), kuna see oli Kuuba esimene pealinn. XVI sajandil asutatud linna tegi kuulsaks maadeuurija Diego Velázquez. Nagu ka teised Kuuba suuremad linnad, võlub Baracoa oma arhitektuuri ja Hispaania pärandiga. Samuti sobib Baracoa suurepäraselt mägedesse ja haljendavasse linnaümbrusesse matkamiseks. Ranna läheduses haljendab siin lopsakas troopiline džungel.
Alexander von Humboldti nimeline rahvuspark
Alexander von Humboldti nimeline rahvuspark Kuubal on üks suurima bioloogilise mitmekesisusega paiku maailmas. Nagu ka teised Kuuba loodus- ja kultuurimälestised, on see park kantud UNESCO ülemaailmse kultuuripärandi nimekirja. Siit leiab loendamatul hulgal taime- ja loomaliike. Kuuba kirderannikul asuvat rahvusparki mööda võib kõndida koos giidiga. Mägisel džunglimaastikul ei näe te üksnes eredavärvilisi linde ja mitmesuguseid taimi, vaid satute ka kütkestavate koskede ja läbipaistva veega jõgede juurde ning kõikehõlmava roheluse keskele.
Reisikonsultandi kommentaar